Russell Westbrook a reușit cel mai rapid triple-double din ultimii 60 de ani în NBA

Radu Bărăian

05.03.2014

Oklahoma City Thunder și-a adjudecat o nouă victorie în NBA, după ce s-a impus pe teren propriu împotriva celor de la Philadelphia 76ers, scor 125-92, aceasta fiind cea mai mare diferență la care câștigă OKC în actualul sezon. După ce ieri am avut cele 61 de puncte marcate de LeBron James, astăzi avem un nou remarcat, Russell Westbrook, conducătorul de joc al celor din Oklahoma.

În doar 20 de minute jucate, Westbrook a reușit cel mai rapid triple-double din ultimii aproximativ 60 de ani în NBA, terminând partida cu 13 puncte, 14 pase decisive și 10 recuperări. Performanța reușită de baschetbalistul de la OKC este a doua cea mai rapidă din istoria Ligii Nord-Americane de Baschet. În 1955, Jim Tucker de la Syracuse Nationals a izbutit cel mai rapid triple-double, în doar 17 minute jucate. De asemenea, Russell Westbrook termină pentru a doua oară în acest sezon în triple-double, respectiv a opta oară în carieră.

Totodată, Kevin Durant nu a jucat în ultimul sfert al întâlnirii, însă, cu toate acestea, a izbutit să marcheze 42 de puncte în primele 3 secvențe. Astfel, în urma celor 42 de puncte marcate, pentru Durant esta a 10-a oară în stagiunea curentă când termină cu minim 40 de puncte puse pe tabelă.

La rândul său, Caron Butler, a debutat în echipamentul ocupantei primei poziții din Conferința de Vest (46 victorii/15 înfrângeri), jucătorul trecându-și în cont 2 puncte, 5 recuperări, o pasă decisivă, o intercepție, un capac și o minge pierdută, cifre acumulate în cele 26 de minute petrecute pe parchet.

*Foto: zimbio.com