Sabrina Ionescu și echipa sa au obținut calificarea în finala WNBA

02.10.2023

New York Liberty, echipa pentru care evoluează Sabrina Ionescu, a obținut calificarea în finala WNBA datorită succesului din deplasare din meciul al patrulea la seriei cu Connecticut Sun. Elevele lui Sandy Brondello au câștigat cu 87-84 disputa din Montville și la general au avu 3-1.

Primul sfert a fost unul foarte bine pus la punct de către defensiva grupării din Connecticut, care a reușit să își impună un avantaj de patru puncte după primele 10 minute: 23-19. Gruparea oaspete a revenit până la pauza mare, reușind să recupereze un avantaj de două cifre, iar la intrarea la cabine, Liberty conducea cu 44-45.

Sfertul al treilea a fost cel mai prolific pentru Sabrina Ionescu și compania. Formația din New York a reușit să crească avansul de pe tabelă cu alte șapte puncte, iar cu 10 minute înainte de final, tabela indica 58-66. Sun a reușit să revină în meci, preluând chiar și conducerea la un moment dat, dar Liberty a dominat finalul și a reușit să se impună cu 84-87.

Sabrina Ionescu a evoluat 38 de minute în meciul de duminică seara și a terminat cu 9 puncte, 5 recuperări, 7 pase decisive și 2 intercepții. Baschetbalista de origine română a transformat 3/8 aruncări din acțiune, 1/4 de la distanță și 2/2 de la libere.

Jonquel Jones a fost MVP-ul disputei, terminând în double-double, cu 25 de puncte și 15 recuperări, la care a mai adăugat și 4 capace. Breanna Stewart a fost principala marcatoare pentru Liberty, cu 27 de puncte, în timp ce Betnijah Laney a avut 21 de puncte.

Alyssa Thomas a bifat un triple-double pentru Connecticut Sun, înregistrând 17 puncte, 15 recuperări și 11 pase decisive. Tiffany Hayes a avut 15 puncte, urmată de DiJonai Carrington cu 14.

În finala WNBA, New York Liberty va înfrunta Las Vegas Aces, echipă ce a trecut de Dallas Wings cu 3-0 la general. Formația pregătită de Becky Hammon nu a pierdut până acum în play-off și a terminat pe primul loc sezonul regulat, cu bilanț de 34-6. Scorul la general în confruntările directe din acest sezon este 3-2 pentru Liberty, una dintre victorii venind în finala Commisioners Cup.

*foto: yahoo.com