San Antonio Spurs câştigă meciul 3 al finalei NBA

Călin Popa

Călin Popa
11.06.2014

San Antonio Spurs au fost de neoprit în meciul 3 al finalei, explodând ofensiv încă din startul meciului. Echipa lui Gregg Popovich a avut o eficienţă record în prima repriză, înscriind 75.8% din aruncări (19 din primele 21 şi 25/33), record absolut în istoria finalelor NBA. Spurs conducea cu 71-50 la pauză, însă Miami Heat reuşea un raliu în sfertul trei şi se apropiaseră la doar 7 puncte. O aruncare de trei puncte a lui Marco Bellineli avea însă să oprească raliul şi să-i trezească pe cei de la Spurs, care se impun într-un final cu 111-92.

După două meciuri cel mult modeste, Kawhi Leonard a reuşit un meci de excepţie, înscriind un career-high de 29 de puncte (10/13 FG). Tony Parker şi Danny Green au adăugat fiecare câte 15 puncte, în timp ce Tim Duncan a marcat 14 puncte şi a recuperat 6 mingi. LeBron James (22 de puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări) şi Dwyane Wade (22 de puncte, 4 recuperări) au fost cei mai buni oameni pentru Miami. Rashard Lewis a reuşit şi el 14 puncte (5/7 FG).

La fel ca anul trecut, San Antonio Spurs îi umilesc pe Miami Heat în cel de-al treilea meci al finalei, obţinând un avantaj de 2-1, doar că de această dată, echipa lui Gregg Popovich are avantajul terenului propriu şi formatul finalei îi avantajează, acesta fiind 2-2-1-1-1 în loc de 2-3-2. Heat se confruntă acum cu o situaţie must-win în meciul 4, care se va disputa joi noapte în Miami.

*Foto: Yahoo