San Antonio Spurs trece fără mari emoții de Clippers

Bogdan Isailă

19.02.2014

După pauza cauzată de All Star Game, acțiunea din liga profesionistă nord americană de baschet s-a reluat în cursul nopții de marți. Cel mai interesant duel a fost cel dintre Los Angeles Clippers și San Antonio Spurs, meci desfășurat la Staples Centre. Cele două echipe se află în fruntea Conferinței de Vest, Clippers fiind pe locul 4 în timp ce Spurs se situează pe 2.

Partida a fost una echilibrată, Spurs gestionând mai bine momentele cheie ale partidei. La finalul sfertului 3 San Antonio marca 4 puncte la rând și își crea cel mai mare avantaj, 82-76. În startul actului decisiv, pivotul gazdelor DeAndre Jordan a ratat două libere. A urmat un run de 11-5 pentru texani, toate punctele acestora venind pe mâna lui Patty Mills, jucător care a primit mai multe minute datorită absenței lui Tony Parker care are nevoie de o pauză datorită multiplelor accidentări care l-au lovit în acest an. Clippers a avut un moment de revenire aproape de jumătatea sfertului 4 însă încercarea echipei lui Doc Rivers a fost tardivă. În ultimele 4 minute ale partidei, Spurs și-a conservat cele 10 puncte care le avea pentru ca în final să se impună cu scorul 103-113.

Cel mai bun marcator pentru Gregg Popovich a fost australianul Patty Mills, cel care chiar dacă a venit de pe banca de rezerve a marcat 25 de puncte la care a mai adăugat 5 recuperări și 5 pase decisive. Tim Duncan a mai înregistrat un double double, cu 19 puncte și 13 recuperări dar care putea fi transformat într-un triple double dacă Timmy mai livra 3 pase decisive.

Blake Griffin a fost cel mai bun jucător a echipei gazde, marcând 35 puncte și înregistrând 12 recuperări. Chris Paul care a revenit după o accidentare care l-a ținut departe de parchet 2 luni de zile, a terminat partida cu 11 puncte, 9 pase decisive și 3 recuperări.

„Patty Mills a fost incredibil. Nu a reușit nicicum să-l încetinim. M-am simțit ca și cum nu am făcut nimic dar nu am știut că a fost așa rău. Nu am putut nici măcar marca o aruncare.” a declarat Chris Paul