Seara de Crăciun a produs spectacol în liga de peste ocean

26.12.2022

Meciurile din seara de Crăciun din NBA au oferit un spectacol pe cinste. Dintre cele cinci partide, una a avut nevoie de overtime. În patru ocazii, gazdele au reușit să își adjudece succesul.

Singura echipă ce n-a reușit să își respecte avantajul terenului propriu a fost New York Knicks. Deși a avut un avantaj de 14 puncte la un moment dat, gruparea din Madison Square Garden s-a văzut învinsă în cele din urmă cu scorul de 112-119 de Philadelphia 76ers în a 13-a confruntare directă dintre cele două în seara de Crăciun.

Joel Embiid și James Harden au fost decisivi pentru Philadelphia. Pivotul de 28 de ani a adunat 35 de puncte și 8 recuperări, pe când colegul său a înscris 29 de puncte și a oferit 13 assist-uri, animând revenirea din sfertul al treilea al Philadelphiei.

Julius Randle a fost vedeta lui New York Knicks și a încheiat cu 35 de puncte, 8 recuperări și 4 pase decisive. Jalen Brunson l-a urmat cu 23 de puncte și 11 assist-uri.

Un alt meci în care am putut urmări o revenire de senzație a fost confruntarea dintre Dallas Mavericks și Los Angeles Lakers. Deși erau conduși la 11 puncte la pauză, Luka Doncic și compania au înscris 51 de puncte în sfertul al treilea și în cele din urmă s-au impus cu 124-115, după un ultim sfert jucat cu frâna de mână trasă.

Luka Doncic a fost aproape de triple-double și a strâns 32 de puncte, 9 recuperări și 9 pase decisive. Christian Wood a avut cel mai bun meci al carierei și a terminat cu 30 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive.

De partea cealaltă, LeBron James a mai făcut un pas către doborârea recordului lui Kareem Abdul-Jabbar și a încheiat cu 38 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive.

Într-o reeditare a semifinalei Conferinței de Est din stagiunea precedentă, Boston Celtics a profitat de suportul publicului din TD Garden și a obținut o victorie categorică în fața celor de la Milwaukee Bucks (139-118). Deși la pauza mare diferența de pe tabelă era de doar un punct, prestația lui Tatum din a doua jumătate a întors definitiv soarta disputei.

Jayson Tatum a încheiat meciul cu 41 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive, reușind să înscrie 20 de puncte în sfertul al treilea. Jaylen Brown a avut 29 de puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive.

În tabăra adversă, Giannis Antetokounmpo a adunat 27 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisve, urmat de Jrue Holiday cu 23 de puncte, 6 recuperări și 7 pase decisive.

În ciuda problemelor majore de lot și a avântului pe care îl aveau cei de la Memphis Grizzlies, Golden State Warriors a reușit să îi învingă pe aceștia cu un impresionant scor de 123-109, într-o partidă în care duelul direct s-a dat între Ja Morant și Jordan Poole.

Jordan Poole a suplinit absența lui Stephen Curry și a încheiat cu 32 de puncte, 3 recuperări și 2 assist-uri. Draymond Green a avut doar 3 puncte, dar a adăugat 13 recuperări și 13 pase decisive.

Ja Morant a fost cel mai bun marcator al partidei și a terminat cu 36 de puncte, 7 recuperări și 8 pase decisive. Următorul marcator al celor de la Grizzlies a avut doar 13 puncte.

Ultimul meci al serii a fost și cel mai spectaculos. Denver Nuggets au trecut în prelungiri de Phoenix Suns, scor 128-125. Elevii lui Mike Malone au fost conduși și la 12 puncte în a doua jumătate, dar au reușit să revină, iar Murray a trimis partida în overtime cu un slam-dunk. Tot cu un slam-dunk a încheiat și Aaron Gordon socotelile.

Nikola Jokic a fost omul meciului și a avut o nouă prestație monstruoasă, terminând cu 41 de puncte, 15 recuperări și 15 pase decisive. Aaron Gordon l-a urmat cu 28 de puncte și 13 recuperări, iar Jamal Murray a avut 26 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive.

Suns l-au pierdut rapid pe Booker, iar în absența sa, Landry Shamet a adăugat 31 de puncte și 6 pase decisive. Deandre Ayton a avut 22 de puncte și 16 recuperări, iar Chris Paul a strâns 17 puncte și 16 recuperări.

*foto: nba.com