Spectacol în meciurile din seara de Crăciun din NBA

26.12.2023

NBA a păstrat tradiția anuală de a programa cinci meciuri în seara de Crăciun, iar acestea nu au dezamăgit. Zece dintre echipele cu pretenții la titlu au fost în acțiune și au oferit un spectacol total pasionaților de liga de peste ocean.

Ziua a debutat cu duelul dintre New York Knicks și Milwaukee Bucks din Madison Square Garden. Gazdele au preluat inițiativa disputei încă din primul sfert, pe spatele evoluțiilor excelente ale lui Brunson și Barrett. Adversarii au încercat în mai multe rânduri să revină, însă au fost refuzați de ofensiva excelentă a echipei conduse de Tom Thibodeau. Astfel, Knicks au câștigat acest joc cu 129-122.

Jalen Brunson a fost MVP-ul disputei și a reușit să adune 38 de puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive. Julius Randle (24), RJ Barrett (21) și Immanuel Quickley (20) au marcat peste 20 de puncte. Giannis Antetokounmpo a fost în double-double, cu 32 de puncte, 13 recuperări plus 6 assist-uri. Damian Lillard a avut tot 32 de puncte, orecum și 8 pase decisive.

Următorul duel a fost cel dintre ultimele două campioane din NBA, Denver Nuggets și Golden State Warriors. Formația din Colorado a avut un start lansat de partidă, dar adversarii din San Francisco au revenit datorită prestației foarte bune a băncii de rezervă. Meciul a fost extrem de strâns până la final, când diferența de valoare și-a spus cuvântul, iar Nuggets au câștigat cu 120-114.

Deși a transformat doar 4/12 aruncări din acțiune, Nikola Jokic a reușit să strângă 26 de puncte, datorită celor 18 libere transformate. El a mai adăugat 14 recuperări și 8 assist-uri. Jamal Murray a fost cel mai bun marcator al disputei, cu 28 de puncte. Andrew Wiggins a adunat 22 de puncte pentru oaspeți, iar debutantul Brandin Podziemski a ieșit la rampă cu 13 puncte, 9 recuperări, 6 pase decisive și 5 intercepții.

În cel mai atractiv duel al serii, Los Angeles Lakers a primit vizita celor de la Boston Celtics, într-un nou episod al celei mai importante rivalități din istoria NBA. Formația antrenată de Joe Mazzulla a avut un start lansat, reușind să înscrie 12 puncte fără răspuns. Lakers au reintrat încet în meci, iar la pauza mare diferența care fusese la un moment dat de 18 puncte a scăzut la doar o lungime. Gazdele chiar au reușit să treacă și în avantaj, dar rotația mai valoroasă a celor de la Boston a decis meciul, iar scorul final a fost 115-126.

Kristaps Porzingis a terminat în double-double, cu 28 de puncte și 11 recuperări. Derrick White a bifat și el această realizare, datorită celor 18 puncte și 11 pase decisive. Jayson Tatum a strâns 25 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive. Anthony Davis a dominat cu 40 de puncte și 13 recuperări, iar LeBron James a avut 16 puncte, 9 recuperări și 8 pase decisive.

Probabil cel mai puțin așteptat duel al serii a fost cel dintre Miami Heat și Philadelphia 76ers, întrucât vedetele celor două formații, Jimmy Butler și Joel Embiid, nu au fost prezente pe parchet. Cu toate acestea, meciul a fost unul extrem de spectaculos, cu multe răsturnări de situație și cu un ultim sfert pe cinste, tranșat de către formația din Florida, care a câștigat cu 119-113.

Jaime Jaquez a continuat să impresioneze la sezonul de debut și a avut 31 de puncte și 10 recuperări în meciul de aseară. Un double-double a strâns și Bam Adebayo, prin cele 26 de puncte și 15 recuperări. Sixers a fost condusă de Tobias Harris (27 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive) și Kelly Oubre (25 de puncte, 7 recuperări).

Ultimul meci din seara de Crăciun le-a pus față în față pe Phoenix Suns și Dallas Mavericks, două echipe cu un istoric recent foarte bogat. Texanii au deținut controlul startului partidei, dar adversarii lor au reușit să recupereze un deficit de 15 puncte, iar cu 12 minute înainte de final se aflau la conducere. Finalul a fost la indigo cu startul de partidă, Mavs reușind să câștige ultimul sfert la 15 puncte pentru ca scorul final să fie 114-128.

Luka Donci a devenit al patrulea jucător, după Rick Barry, Wilt Chamberlain și Bernard King care înscrie minim 50 de puncte în seara de Crăciun. Superstarul sloven a adunat 50 de puncte, 6 recuperări și 15 pase decisive. Derreck Lively a fost în double-double, cu 20 de puncte și 10 recuperări. Grayson Allen a adunat 32 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive pentru gazde, în timp ce Chimnezie Metu a avut cel mai bun meci al sezonului, totalizând 23 de puncte și 19 recuperări.

*foto: starlocalmedia.com