Spectacol în NBA. Buzzer-beater incredibil al lui Jokic și duel memorabil între Wembanyama și Giannis

05.01.2024

Noaptea de joi spre vineri din NBA ne-a propus două meciuri extrem de spectaculoase, în care am putut vedea mai multe staruri ieșind la rampă. Milwaukee Bucks și Denver Nuggets, două dintre favoritele la titlu, au avut câștig de cauză în disputele cu San Antonio Spurs și Golden State Warriors.

Seara a debutat cu duelul dintre Bucks și Spurs, în care am avut prilejul să îi vedem pentru prima oară față în față pe Victor Wembanyama și Giannis Antetokounmpo. Superstarul francez a avut un start dificil de partidă, ratându-și primele patru aruncări din acțiune, toate de la distanță. Acest lucru le-a permis oaspeților meciului din Alamodome să conducă cu 38-31 după primul sfert.

Wemby și-a găsit cadența în al doilea parțial și și-a făcut simțită prezența printr-un alley-oop din propria pasă. Aceste momente bune de joc i-au permis echipei gazdă să se mai apropie până la pauza mare, când tabela indica 64-59.

Revenirea de la cabine a fost prolifică pentru texani, care au reușit să preia conducerea în meci. Vassell a fost dirijorul ofensivei, iar Wembanyama a continuat să facă spectacol prin slam dunk-urile și capacele semnate. Cu 10 minute înainte de final, scorul era egal, 93-93. Finalul de meci i-a aparținut grupării din Wisconsin, în ciuda insistențelor tinerei grupări pregătite de Gregg Popovich, iar scorul final a fost 121-125.

Giannis Antetokounmpo a avut o prestație memorabilă și a strâns 44 puncte, 14 recuperări și 7 pase decisive în sub 40 de minute. Damian Lillard a fost în double-double, cu 25 de puncte și 10 pase decisive.

De partea cealaltă, Devin Vassell a fost cel mai bun jucător pentru Spurs, cu 34 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive. Victor Wembanyama a impresionat din nou, cu 27 de puncte, 9 recuperări și 5 capace.

A urmat apoi duelul dintre Denver Nuggets și Golden State Warriors din Chase Center. A fost al treilea meci dintre cele două formații din acest sezon. De fiecare dată, jocurile au fost decise la diferențe de maxim șase puncte în favoarea campioanei en-titre.

Oaspeții au deținut controlul asupra jocului și în prima repriză a meciului de joi noapte, iar la pauza mare aveau un avantaj de șapte puncte, datorită celor șaptezeci de puncte înscrise. După 24 de minute, scorul era 63-70.

Warriors au dat ceasul înapoi și au preluat inițiativa în sfertul al treilea, în stilul clasic ce a caracterizat dinastia echipei pregătite de Steve Kerr. După 44 de puncte înscrise în doar 12 minute, Dubs conduceau cu 107-94. Avansul gazdelor a crescut și pe parcursul sfertului patru, iar după un coș al lui Podziemski, scorul era 105-123. Din acel moment, Nuggets au reușit un run de 25-4 în ultimele șapte minute. Cireașa de pe tort a fost pusă de Nikola Jokic, care a înscris coșul victoriei în ultima secundă, printr-o triplă de la jumătatea terenului și la final tabela indica 127-130.

Superstarul sârb parcurge o formă de vis și a ratat doar cinci aruncări în ultimele patru meciuri. Jokic a adunat 34 de puncte, 10 recuperări și 9 pase decisive, fiind secundat de cele 30 de puncte și 9 recuperări ale lui Aaron Gordon. Jamal Murray a avut și el 25 de puncte.

De partea cealaltă, Stephen Curry s-a remarcat prin 30 de puncte înscrise, iar Klay Thompson a avut și el o prestație reușită, cu 24 de puncte. Jonathan Kuminga a terminat cu 16 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

*foto: nbc.com