Stephen Curry a adus victoria echipei sale în duelul cu Suns printr-un coș uluitor

11.02.2024

Golden State Warriors și Phoenix Suns au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale stagiunii în NBA. Formația din San Francisco a reușit să se impună pe teren propriu la un singur punct diferență, 113-112, după un coș înscris în ultimele momente de joc.

Dubs au reușit să își construiască un avans de cinci puncte la capătul primului sfert, 33-28, datorită plusului de energie adus de Gary Payton II de pe bancă. Revenit după o lună, fiul legendarului Gary Payton a marcat rapid cinci puncte. Oaspeții au reușit să strângă până la intrarea la cabine, ajutați de aportul altui jucător de pe bancă, Josh Okogie, care a profitat de mâna fierbinte a lui Kevin Durant pentru a înscrie opt puncte, iar scorul era 59-58.

Sfertul al treilea a reprezentat un duel între starurile celor două echipe, Devin Booker și Stephen Curry. Cei doi fundași au adunat împreună 22 de puncte în acest parțial, iar cu 12 minute înainte de final, tabela indica 74-72. Booker și-a păstrat măiestria și în actul decisiv, reușind să marcheze 10 dintre ultimele 12 puncte ale echipei sale în ultimele patru minute de joc, iar Suns conduceau cu 112-110 cu jumătate de minut rămasă de jucat. Curry a demonstrat din nou de ce este cel mai decisiv jucător în finalurile de meci din această stagiune și a înscris coșul victoriei de la mare distanță, iar Golden State a câștigat cu 113-112.

Stephen Curry a terminat disputa cu 30 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive, transformând 9/16 aruncări din acțiune. El a primit un ajutor major din partea lui Jonathan Kuminga. Congolezul traversează o formă de zile mari și a strâns 21 de puncte și 5 recuperări.

Devin Booker a fost cel mai bun marcator al disputei și a strâns 32 de puncte, 4 recuperări și 6 pase decisive. Kevin Durant a flirtat cu un triple-double și a adunat 24 de puncte, 10 recuperări și 7 assist-uri, iar Bradley Beal a avut 15 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive.

În acest sezon, Curry are patru coșuri prin care a egalat sau a oferit echipei sale conducerea în ultimele 10 secunde de joc și este liderul la capitolul punctelor înscrise în clutch-time, precum și la eficiența aruncărilor din aceste momente de joc. De asemenea, Steph a devenit al doilea jucător din istoria NBA, după Vince Carter, care reușește să marcheze în două rânduri un coș al victoriei de la o distanță de minim 10 metri. El a mai bifat un astfel de coș în 2016, împotriva lui OKC Thunder.

*foto: gmanetwork.com