Steve Nash a revenit pe parchet după o pauză de 3 luni

Radu Bărăian

05.02.2014

Conducătorul de joc al celor de la Los Angeles Lakers, Steve Nash, a revenit pe parchet într-un meci oficial din NBA după 87 de zile de pauză, venite în urma unor probleme la spate.

Baschetbalistul de 39 de ani a jucat 25 de minute în meciul pierdut de Lakers, pe terenul celor de la Minnesota Timberwolves, scor 99-109. În tot acest timp, Nash a marcat 7 puncte și a pasat decisiv de 9 ori, având și o recuperare, o intercepție și 2 mingi pierdute. Cele 7 puncte marcate de Steve au venit pe mâna unei aruncări de la mare distanță și două din interiorul semicercului.

De asemenea, Steve Blake a revenit la rândul său, după ce nu a mai jucat din 10 decembrie anul trecut, acesta având o ruptură de ligament la cotul drept. Blake a jucat 32 de minute, terminând partida cu 6 pase decisive, 5 recuperări, 3 intercepții, 2 mingi pierdute și niciun punct.

De menționat este faptul că atât Steve Nash, cât și Steve Blake au început partida din postura de titulari.

L.A. Lakers ocupă antepenultima poziție din Conferința de Vest a Ligii Nord-Americane de Baschet, având un record de 16 victorii și 32 de înfrângeri.

*Foto: zimbio.com