Toronto obține un succes clar contra lui Denver, Milwaukee devine prima echipă cu 50 de victorii în acest sezon

NBA a continuat cu opt partide în noaptea de marți spre miercuri (15.03), gazdele și oaspeții împărțindu-și victoriile. De data aceasta nu a fost vreun meci care să se termine la o diferență formată dintr-o singură cifră.

Toronto Raptors a produs un prim sfert excelent pe plan ofensiv în duelul cu Denver Nuggets și avea să marcheze 49 de puncte în acel parțial, un record al francizei. Sfertul al doilea aducea desprinderea la peste 20 de puncte și Raptors avea cel mult +23 în acea perioadă (55-32), la pauză intrându-se cu 72-56.

Denver a putut recupera până la -5 spre finalul celui de-al treilea parțial, apoi în câteva rânduri a venit la o posesie în spate, dar nu a reușit egalarea și Toronto s-a desprins repede la o diferență formată din două cifre (109-99), în cele din urmă câștigând cu 125-110.

Fred VanVleet a ieșit în evidență cu 36 de puncte și 7 pase decisive, fundașul lui Raptors având și 8/12 de afară, iar pentru Nuggets s-a remarcat Nikola Jokic cu 28 de puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive.

Milwaukee Bucks a devenit prima echipă din acest sezon care a atins borna celor 50 de meciuri câștigate, campioana din 2021 trecând în deplasare de Phoenix Suns și s-a calificat în playoff. Bucks a controlat în mare măsură sfertul de debut (24-29), apoi s-a desprins încet la peste 10 puncte și avea cel mult +16 în față în perioada rămasă din prima repriză, la pauză intrând cu 48-57.

Phoenix a menținut un handicap format dintr-o singură cifră în a doua parte a sfertului cu numărul trei, când a venit la 80-83 și a încheiat parțialul la un punct în spatele lui Milwaukee, 84-85. Suns a trecut la conducere în debutul parțialului final, dar nu a putut să se ducă mai mult de trei puncte și Bucks a venit cu un run de 19-4 prin care a rupt total jocul și s-a impus cu 104 la 116.

Giannis Antetokounmpo n-a fost departe de triple-double (36 de puncte, 11 recuperări, 8 assist-uri), de la Suns ieșind în evidență Devin Booker (30 de puncte, 4 recuperări, 3 assist-uri)