Toronto Raptors a învins clar pe Los Angeles Lakers

Toronto Raptors, campioana în exercițiu din NBA, a reușit o victorie mare în meciul zilei de 1 august și a trecut de Los Angeles Lakers cu scorul de 107-92. Kyle Lowry a făcut un meci de excepție și astfel și-a ajutat echipa să obțină primul succes în bula din Orlando.

Trupa lui Nick Nurse a început în forță partida și conducea cu 13-0, după o triplă înscrisă de OG Anunoby. Lakers a echilibrat ușor partida iar la final primul sfert diferența de pe tabelă era de doar 2 puncte, 23-21. Kyle Kuzma a restabilit egalitatea imediat după reluarea jocului. S-a mers umăr la umăr în actul secund iar echipa din Los Angeles chiar a reușit să încheie în avantaj prima secvență. Kyle Lowry a intrat în prim plan în sfertul trei și Raptors aveau din nou 13 puncte avantaj. LeBron&co au mai avut o cursă de urmărire și scorul după 36 de minute de joc era 72-70 pentru Raptors. Deznodământul meciului s-a decis în ultimele 6 minute ale jocului, când practic o singură echipă a mai găsit drumul spre coș iar Terrence Davis a înschis tabela cu o triplă iar Toronto s-a impus cu 107-92.

Kyle Lowry a fost omul meciului cu 33 de puncte, 14 recuperări și 6 pase decisive. OG Anunoby a contribuit cu 23 de puncte. Pascal Siakam a terminat cu 15 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive iar Fred VanVleet cu 13 puncte, 11 pase decisive și 5 recuperări.

LeBron James a fost cel mai bun jucător de la Lakers cu 20 de puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive.