Un nou meci excelent făcut de Sabrina Ionescu. Video

New York Liberty a obținut azi-noapte un nou succes în WNBA, câștigând la o diferență confortabilă, 102-73, în fața lui Los Angeles Sparks. În urma acestui rezultat, trupa antrenată de Sandy Brondello a egalat-o pe adversara ei în clasament, ambele având un bilanț de 12 victorii și 18 înfrângeri.

După un prim sfert echilibrat, încheiat cu scorul de 24 la 22 pentru gazde, New York Liberty a preluat inițiativa și a evoluat mult mai bine, reușind să își adjudece următoarele trei secvențe.

Un mare merit îl are și Sabrina Ionescu, sportivă ce a izbutit 26 de puncte în sferturile 2 și 3, ajungând la un total de 31 de puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive și 3 intercepții. Baschetbalista de 24 de ani a evoluat doar 24 de minute și nu a jucat deloc în actul decisiv al partidei.

Conform ESPN, Sabrina Ionescu a devenit a doua jucătoare din istoria WNBA care reușește 500 de puncte, 200 de recuperări și 150 de pase decisive într-un singur sezon. Cealaltă baschetbalistă cu această performanță nu este nimeni alta decât legendara Candace Parker.

Datorită succesului obținut în fața lui Los Angeles Sparks, New York Liberty păstrează în continuare șanse la playoff. Până la finalul sezonului, gruparea din „The Big Apple” mai are programate confruntări cu Los Angeles Sparks, Phoenix Mercury, Dallas Wings (două meciuri) și Atlanta Dream (două meciuri).

*foto: Twitter – ESPN Stats & Info/Getty Images