Utah Jazz câștigă cu un buzzer beater în Madison Square Garden

Eduard Popa

Eduard Popa
15.11.2014

New York Knicks nu a reușit să evite a șaptea înfrângere consecutivă, după ce aproape reușise să revină dintr-un deficit de 13 pct și să egaleze la 100 printr-un coș de 3 pct al lui Carmelo Anthony. Însă reușita lui Trey Burke din ultima secundă a adus cea de-a patra victorie din acest sezon celor de la Utah Jazz, cu 102-100.

Meciul a fost unul dificil încă din start pentru Knicks, care jucau fără Amar`e Stoudamire iar Iman Shumpert a ieșit accidentat după numai 55 de secunde de jos. Astfel, cei de la Knicks s-au trezit conduși în primul sfert chiar și cu 13 puncte. Însă au avut capacitatea de a recupera, iar la sfârșitul primei reprize scorul arăta 48 la 47 pentru Utah Jazz.

Knicks aveau să treacă în avantaj după un parțial de 9-1 la începutul sfertului 4. Însă răspunsul a venit din partea celor de la Jazz cu un parțial de 11-0 și au trecut în avantaj cu 87-81. Atunci a început festivalul Carmelo Anthony, care părea că nu vrea să renunțe la acest meci, reușind cu 2,3 secunde rămase un coș de 3 puncte care a egalat situația la 100. Însă Trey Burke a reușit să înscrie o lovitură foarte dificilă și a adus cea de-a patra victorie în zece meciuri pentru Utah, ducând palmaresul lui Knicks din acest sezon la două victorii și opt înfrângeri.

Pentru Utah Jazz s-a remarcat Gordon Hayward, cu 33 de pct, 6 pase decisive și 4 intercepții, Derrick Favors (21 pct, 13 recuperări, 3 capace) și Trey Burke (13 pct, 8 pase decisive). Pentru New York Knicks, Carmelo Anthony a reușit performanța sezonului în NBA, cu 46 de pct. Singurul alt jucător cu peste 10 pct la Knicks a fost Pablo Prigioni (13 pct).

Pentru Utah Jazz urmează un alt meci dificil, la Toronto, iar New York Knicks va primi pe teren propriu vizita celor de la Denver Nuggets, fosta echipă a lui Carmelo Anthony.