Utah Jazz câştigă primul meci de la reluarea sezonului NBA. Video

Utah Jazz a reuşit să câştige primul meci de la restartul NBA în „bula” din Orlando. Trupa lui Quinn Snyder a trecut de New Orleans Pelicans, scor 106-104.

Ca un joc al sorţii, Rudy Gobert, primul baschetbalist din NBA care a fost depistat pozitiv cu covid-19, a înscris primele puncte ale partidei. De altfel, Jazz a început mai bine partida şi conducea cu 19-8. Pelicans au revenit însă, graţie unui run de 18-4, şi a câştigat primul sfert cu 26-23. La pauză, „Pelicanii” aveau un avantaj de 12 puncte, scor 60-48.

Jazz a început cursa de recuperare în repriza secundă. La sfârşitul sfertului 3, Pelicans păstrau un avantaj de 8 puncte (87-79). Ultimul sfert a aparţinut însă total celor de la Utah, care au reuşit un run de 9-1 şi să revină la conducere după reuşita lui Donovan Mitchell (98-97). Finalul partidei a fost unul extrem de echilibrat. Veteranul JJ Redick a egalat la 102 pentru New Orleans, iar finalul partidei a fost decis la libere. Cu 6,9 secunde rămase, Rudy Gobert a înscris două aruncări, iar Ingram a ratat coşul care ar fi adus victoria lui New Orleans. Scor final 106-104.

Jordan Clarkson a venit de pe bancă pentru Utah şi a marcat 23 de puncte, cu 23 de puncte, Mike Conley şi Donovan Mitchell au înscris fiecare câte 20 de puncte, în timp ce Rudy Gobert a terminat în double-double, cu 14 puncte, 12 recuperări dar şi 3 capace. De partea cealaltă Brandon Ingram a înscris 23 de puncte cu 8 recuperări, JJ Redick 21 de puncte, Jrue Holiday 20 de puncte, în timp ce vedeta Zion Williamson, care a ratat toate meciurile de pregătire, a marcat 13 puncte în 15 minute.

După această victorie, Utah Jazz emite în continuare pretenţii la un loc în primele patru din Vest. În schimb, New Orleans Pelicans se îndepărtează de locul 8 şi are şanse tot mai mici să prindă playoff-ul.

*foto: tsn.ca