Victor Wembanyama și Chet Holmgren au făcut show la debutul în pre-sezonul NBA

10.10.2023

Oklahoma City Thunder a debutat cu un succes în pre-sezonul din NBA. Într-un meci disputat pe teren propriu, elevii lui Mark Daigneault au trecut de San Antonio Spurs cu scorul de 122-121.

Primul sfert a fost un adevărat "shootout", iar pintenii aveau un avantaj de 13 puncte după primele 12 minute, când tabela indica 30-43. Ritmul ofensiv ridicat s-a păstrat și până la intrarea la vestiare, de data aceasta cei de la OKC fiind cei care au depășit norma de 40 de puncte. La pauza mare, scorul era 74-81.

Spurs au mai înscris doar 17 puncte în primul parțial după revenirea de la cabine, iar adversarii lor au profitat și au preluat conducerea înaintea actului decisiv. Cu 10 minute înainte de final, Thunder avea un avans de șase puncte, 104-98. Elevii lui Gregg Popovich au reușit să strângă pe final, dar au cedat în cele din urmă la un singur punct: 122-121.

Duelul din noaptea de luni spre marți a reprezentat și prima confruntare pe parchetul din NBA dintre Chet Holmgren și Victor Wembanyama, pivoții debutanți din cele două tabere rivale. Ambii s-au ridicat la nivelul așteptărilor și au oferit un spectacol total în prima repriză.

În doar 19 minute, Wemby a totalizat 20 de puncte, 5 recuperări, 2 intercepții și un capac. Francezul a fructificat 8/13 aruncări din acțiune, 2/5 de la distanță și 2/3 de la linia de pedeapsă.

Omologul său a jucat doar 16 minute, în care a adunat 21 de puncte, 9 recuperări și un capac, fructificând 7/10 aruncări din acțiune, 2/2 de la distanță și 5/7 din spatele liniei de aruncări libere. Chet a ținut să își ironizeze adversarul pe Twitter pentru un procedeu ilegal prin care a obținut un coș cu fault în fața sa.

Precedenta confruntare dintre cei doi pivoți a avut loc în finala Mondialului U19 din 2021. Atunci, Wembanyama a strâns 22 de puncte, 8 recuperări și 8 capace, iar Holmgren a avut 10 puncte și 5 recuperări în victoria obținută de Team USA. El a fost ales MVP-ul acelui turneu.

*foto: espn.com