Victorie clară pentru Warriors în primul meci al Finalei

Eduard Popa

Eduard Popa
03.06.2016

Golden State Warriors au reuşit să câştige meciul de debut al Finalei NBA, scor 104-89, în reeditarea ultimului act de anul trecut, în compania celor de la Cleveland Cavaliers.

GSW au început mai bine meciul, graţie lui Harisson Barnes, care a înscris 7 din primele 9 puncte ale lui Warriors. După primul sfert campionii en-titre au condus cu 28-24. La pauză scorul era de 52-43 pentru gazde.

Cu toate acestea LeBron James, Irving şi Love au readus Cavs în avantaj la mijlocului sfertului trei, scor 64-63. Dar pe finalul sfertului trei banca celor lui Golden State a pus campioana în avantaj (74-68). Pe finalul partidei Steph Curry şi Klay Thompson au reuşit două coşuri de 3 puncte care au dus scorul final la 104-89.

Victoria lui Golden State Warriors a venit în ciuda unor prestaţii modeste din partea lui Curry (11 puncte, 6 pase decisive, 5 turnovers şi 4 din 15 din acţiune) şi Klay Thompson ( 9 puncte, 4 din 12 din acţiune). Shaun Livingston a reuşit un career high pentru meciurile din playoff, cu 20 de puncte, Draymond Green a strâns 16 puncte, 11 recuperări şi 7 pase decisive, Barnes 13 puncte iar Andre Iguodala 12 puncte, 7 recuperări şi 6 pase decisive.

De partea cealaltă Kyrie Irving a înscris 26 de puncte, LeBron James a fost aproape de triple double (23 de puncte, 12 recuperări, 9 pase decisive) şi Kevin Love a contribuit cu un double-double, 17 puncte şi 13 recuperări.

Astfel Golden State Warriors reuşeşte să câştige primul meci al finalei, graţie în mod special duelului dintre bănci, câştigat de campioana en-titre cu 45-10.

Meciul doi din finala NBA se va juca în noapta de duminică spre luni dimineaţa, de la ora 3:00 şi va fi difuzat în direct pe Dolce Sport.