Victorii la o posesie pentru Boston Celtics și Philadelphia 76ers

Șapte meciuri s-au jucat în NBA în noaptea de sâmbătă spre duminică (22.01), în patru întâlniri fiind vorba despre o diferență de cel mult cinci puncte la final.

Toronto Raptors și Boston Celtics au deschis seara, campioana din 2019 conducând aproape în totalitate sfertul inaugural, perioadă în care s-a desprins la +11, dar avantajul era de un punct la finalul parțialului. Celtics a întors ulterior și s-a dus în mai multe rânduri la cinci puncte în față, Raptors revenind la conducere cu o serie mai bună și avea 57-50 la pauză.

Diferența a rămas constantă de două-trei posesii la reluare, Boston venind până la un punct la 78-77 și prelua apoi conducerea în startul sfertului patru, 85-87. Situația a devenit egală cu două minute înainte de final, Pritchard marcând apoi un coș important de la distanță și Boston s-a impus cu 106 la 104, pentru a noua victorie la rând în NBA.

Jaylen Brown a adunat 27 de puncte, 8 recuperări, 6 pase decisive și 3 intercepții, Celtics pierzându-l pe Marcus Smart în finalul primei reprize. Pascal Siakam a răspuns cu 29 de puncte, 10 assist-uri și 9 recuperări pentru Toronto.

Tot la o posesie s-a încheiat și meciul dintre Sacramento Kings și Philadelphia 76ers, gazdele formându-și în sfertul de debut un avantaj de 14 puncte (25-11). Următorul parțial aducea desprinderea la +21 pentru Kings, din acea diferență rămânând 10 puncte la pauză, 74-64 și în sfertul al treilea scorul a devenit egal, 86-86, ulterior Philly preluând conducerea și avea 96-102.

Oaspeții și-au format un avantaj de 11 puncte în debutul parțialului decisiv, cifră care a fost aproape în multiple rânduri să fie irosită, în cele din urmă Sixers reușind să câștige cu 127 la 129.

Tyrese Maxey a fost liderul lui Philly (32 de puncte, 6 pase decisive), Joel Embiid și James Harden lipsind de această dată. De’Aaron Fox a replicat cu 31 de puncte și 9 assist-uri pentru Kings.