Video - Minnesota Timberwolves câștigă în Dallas după o repriză de prelungiri

Radu Bărăian

20.03.2014

Minnesota Timberwolves a reușit să se impună în fieful celor de la Dallas Mavericks, scor 123-122, la capătul unui meci în care câștigătoarea a fost desemnată doar după o repriză de prelungiri. De la T-olves Ricky Rubio și Kevin Love au contribuit împreună cu 57 de puncte.

În prima parte a jocului cei de la Minnesota Timberwolves s-au impus cu un parțial de 37-24, iar în actul secund câștig de cauză a avut Dallas Mavericks care s-a impus cu 35-29. Astfel, după primele două sferturi Rubio&Co erau în avantaj, scor 66-59. După revenirea de la pauză, cele două echipe au terminat la egalitate sfertul 3, 28-28, iar în actul decisiv baschetbaliștii din Dallas s-au impus cu un parțial de 26-19, fapt care a făcut ca tabela de marcaj să arate 113-113 la finele timpului regulamentar. Așadar, în repriza de prelungiri Minnesota a câștigat cu 10-9, adjudecându-și într-un final partida cu 123-122.

Un cuvânt foarte greu de spus la această victorie a grupării din Minnesota l-au avut baschetbaliștii Ricky Rubio și Kevin Love. Pe parcursul celor 49 de minute jucate Rubio a reușit să-și treacă în cont un triple-double cu 22 de puncte, 15 pase decisive și 10 mingi recuperate, având în același timp și 4 intercepții, lucru care l-a propulsat lângă Chris Paul și Andre Miller ca fiind singurii trei jucători activi din NBA care au terminat cu această linie statistică. De cealaltă parte, Love a marcat 35 de puncte și recuperat 8 mingi. Astfel, din totalul de 123 de puncte înscrise de Minnesota Timberwolves, cele două piese de bază din angrenajul formației, Rubio și Love, au marcat împreună 57 de puncte.

Din tabăra echipei din Dallas cel mai bun jucător a fost Dirk Nowitzki cu 27 de puncte și 3 recuperări, acesta fiind secondat de Monta Ellis cu 22 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive.

Mai jos puteți vizualiza coșul care a adus victoria grupării din Minnesota, reușită sub semnătura lui Kevin Love:

*Foto: dalje.com