Warriors o răpune și pe Clippers, după un meci perfect făcut de Curry

După o noapte plină de meciuri, a urmat una în care au fost programate doar trei partide: Miami Heat vs. Milwaukee Bucks, Atlanta Hawks vs. Dallas Mavericks și Golden State Warriors vs. Los Angeles Clippers.

Primele două s-au încheiat la diferențe uriașe. Trae Young a câștigat duelul cu Luka Doncic și, cu 19 puncte și 14 pase decisive, și-a condus echipa spre o victorie la 26 de puncte: 113-87. Superstarul sloven a răspuns cu 18 puncte, 11 recuperări și 7 pase decisive, fiind cel mai bun marcator al texanilor.

De asemenea, Heat s-a impus fără drept de apel împotriva lui Bucks (137-95), grupare ce reușise în urmă cu două zile să o învingă pe Brooklyn Nets. Giannis Antetokounmpo nu a mai fost la fel de dominant și a contabilizat doar 15 puncte și 10 recuperări. În schimb, eroul gazdelor a fost Tyler Herro, care a contabilizat 27 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive.

În ultimul meci al serii, Warriors a trecut de Clippers cu scorul de 115 la 113. Steph Curry a avut parte de un prim sfert de excepție, fără ratare, în care a strâns 25 de puncte (5 coșuri de la distanță). A urmat un act secund mai bun reușit de oaspeți care conduceau, la pauză, cu un punct: 67-66.

Repriza a doua a fost foarte echilibrată, însă tot Curry a fost cel care s-a dovedit a fi decisiv pe final. După un triple-double reușit în primul joc, superstarul american a marcat 45 de puncte, demonstrând că merită să fie luat în seamă în cursa pentru MVP. De partea cealaltă, cel mai bun jucător al lui Clippers a fost Paul George, cu 29 de puncte, 11 recuperări și 6 pase decisive.