Washington Wizards a oprit seria celor 10 înfrângeri la rând cu un succes la Phoenix

Noaptea de marți spre miercuri (21.12) în NBA a adus cinci meciuri, unul singur nefiind decis la o diferență formată din două cifre.

Washinton Wizards a reușit să câștige pentru prima dată în luna decembrie a acestui an și a întrerupt astfel o serie de 10 înfrângeri la rând, după succesul de la Phoenix. Wizards și-a format în multiple rânduri un avantaj de trei posesii în prima repriză, apoi în sfertul trei a ajuns să conducă cu +17, ecart care aproape a dispărut pe finalul parțialului.

Phoenix a continuat perioada bună și s-a desprins la 92-82 în prima parte a sfertului decisiv, Washington revenind apoi și a egalat la 100-100, de unde a condus în permanență și la capătului unui run de 15-0 ajungea să pună trei posesii între, în cele din urmă terminându-se cu 113 la 110. Wizards a oprit astfel cea mai lungă serie activă de înfrângeri în NBA, reușind să câștige după 10 eșecuri la rând.

Kyle Kuzma (29 de puncte, 5/10 de la distanță, 6 recuperări, 6 pase decisive) și Bradley Beal (27 de puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri) au fost liderii lui Wizards. Landry Shamet (31 de puncte, 9/16 de trei, 5 pase decisive) și Deandre Ayton (30 de puncte, 13 recuperări) au condus lista marcatorilor pentru Suns.

Lauri Markkanen și Nikola Jokic au avut cifre importante în victoriile lui Utah Jazz și Denver Nuggets, finlandezul marcând 38 de puncte cu un record personal de triple (9), iar superstarul sârb a terminat pentru al doilea meci consecutiv cu triple-double, având cifra 13 în dreptul punctelor, recuperărilor și assist-urilor.