Washington Wizards, victorie în prelungiri pe terenul lui Los Angeles Lakers. Video

Campioana NBA, Los Angeles Lakers, pare că resimte din plin absenţele lui Dennis Schroeder şi Anthony Davis. Astfel, LA a pierdut al treilea meci consecutiv, de data aceasta pe teren propriu, în faţa lui Washington Wizards, scor 127-124, după o repriză de prelungiri.

Lakers aveau un avantaj destul de liniştitor la pauză, de 14 puncte, scor 63-49 şi au condus chiar şi la 17 puncte. Conduşi însă de tandemul Russell Westbrook – Bradley Beal, Washington a reuşit să reintre treptat în joc, iar după trei sferturi tabela de scor indica 92-84. Wizards au reuşit chiar să treacă în faţă pe finalul timpului regulat. LeBron James a egalat însă, graţie unui and-one, dar a ratat libera care ar fi adus victoria lui Los Angeles. În prelungiri, Russell Westbrook a adus aminte de varianta sa dominantă din sezoanele precedente. Mai mult, a profitat de neatenţia lui LeBron şi a adus victoria pentru Washington cu un and-one pe final de meci.

Bradley Beal a înscris 33 puncte, cu 7 recuperări, 6 pase decisive și 3 intercepții, iar Russell Westbrook a marcat 32 puncte, 14 recuperări și 9 pase decisive pentru învingători. Rui Hachimura a terminat cu 15 puncte, 6 recuperări şi cu o prestaţie defensivă încurajatoare la LeBron James.

De partea cealaltă, „Regele” a răspuns cu 31 puncte, 13 pase decisive, 9 recuperări, dar și opt turnovers, în timp ce Montrezl Harrell a adăugat 26 puncte cu 9 recuperări, iar Kentavious Caldwell-Pope a strâns 21 de puncte.

După un început anevoios de sezon, cu 6-17, Wizards strânge cinci victorii consecutive, în special graţie tandemului din backcourt dintre Beal şi Westbrook. De partea cealaltă, Lakers suferă masiv din pricina absenţelor şi a ajuns la a treia înfrângere consecutivă.

*foto: expressandstar.com