WNBA: Chicago Sky câștigă primul său titlu din istorie

18.10.2021

Chicago Sky s-a impus cu scorul de 3-1 la general în seria cu Phoenix Mercury și și-a adjudecat primul titlu din istoria francizei. La finalul confruntării cu numărul 4, tabela de marcaj indica 80-74.

Începutul disputei a fost unul echilibrat, iar Mercury conducea doar cu trei puncte la sfârșitul inaugural. Diana Taurasi & co. au continuat să se distanțeze din acel moment, astfel că la pauza mare au intrat cu un ecart de 7 lungimi. (37-44)

Această diferență a continuat să crească și în sfertul trei. La jumătatea actului respectiv, elevele lui Sandy Brondello conduceau cu 14 puncte (59-45). Candace Parker a sunat revenirea pentru echipa din Chicago cu un parțial personal de 7-0.

Allie Quiqley a contribuit și ea prin aruncările de la distanță pentru a reduce diferența față de adversarele din Arizona. Cu 2 minute înainte de final, Candace Parker a înscris o triplă dificilă pentru a egala la 72.

Două reușite consecutive ale lui Stefanie Dolson au dus scorul la 76-72 pentru Sky. Vandersloot a închis meciul cu o aruncare din căciulă, iar Chicago s-a impus cu 80-74 pentru a câștiga coroana acestui sezon din WNBA.

Cea mai bună marcatoare de la Chicago în meciul 4 a fost Quigley (26 de puncte). Candace Parker a avut 16 puncte, 13 recuperări, 5 pase decisive, iar Vandersloot a fost aproape de un triple double (10 puncte, 9 recuperări, 15 pase decisive). Din cealaltă parte, Griner s-a remarcat cu 28 de puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive.

Kahleah Copper a fost numită MVP-ul finalei. Aceasta a avut medii de 17 puncte și 5.5 recuperări pe meci.

*foto: Twitter/Chicago Sky