Zach LaVine a înscris 25 de puncte consecutive în sfertul doi al duelului cu Hawks. Video

Zach LaVine a înscris 25 de puncte consecutive în sfertul doi al partidei dintre Chicago Bulls și Hawks, încheiată cu victoria echipei din Atlanta, scor 120-108.

În ciuda înfrângerii suferite de echipa sa, starul lui Bulls a fost de neoprit în primele 24 de minute ale meciului, perioadă în care și-a trecut în cont 39 de puncte. Mai mult de atât, acesta a înscris 25 de puncte consecutive pe parcursul sfertului secund al întâlnirii. În urma prestației sale incredibile, Bulls a intrat cu un avantaj de 13 puncte la pauză.

Repriza secundă nu a semănat cu prima, iar apărarea lui Hawks i-a acordat mai multă atenție lui LaVine, care a încheiat partida cu "doar" 50 de puncte (18/31 din acțiune). Cele 50 de puncte marcate înseamnă pentru LaVine, primul jucător din istoria lui Bulls cu peste 30 de puncte în prima repriză de la Michael Jordan încoace, un nou record al carierei.

În ultimele sezoane, LaVine a fost cel mai important jucător al echipei din Chicago. Cu medii statistice de 27,5 puncte, 5,1 recuperări și 4,9 pase decisive în acest sezon, talentatul baschetbalist este considerat de mulți unul dintre cei mai subapreciați jucători din liga profesionistă nord-americană.

*foto: nba.com