Serbia se impune în fața Statelor Unite ale Americii, grație celor 15 reușite de la distanță

Joi, 12 septembrie, Dongguan Basketball Center a găzduit mult așteptata confruntare dintre Serbia și Statele Unite ale Americii. Partida a fost una foarte intensă, și spectaculoasă, din punct de vedere ofensiv, dar Serbia a fost mai puternică și s-a impus cu 94-89

Sașa Djordjevic a început această partidă cu Bogdan Bogdanovic, Vladimir Lucic, Nikola Jokic, Nikola Milutinov și Stefan Jovic, în timp ce omologul său de pe banca Americii i-a trimis în teren pe Donovan Mitchell, Joe Harris, Kemba Walker, Harrison Barnes și Myles Turner.

Primele puncte ale întâlnirii au fost marcate de Turner, pivotul americanilor, însă sârbii au răspuns cu 11 puncte consecutive, grație celor trei coșuri de la distanță reușite de Bogdanovic. Gregg Popovich a cerut un timeout rapid, dar acesta nu a avut niciun efect. Sârbii au continuat să arunce incredibil de la distanță, marcând câte trei puncte la fiecare fază. Prin urmare, primul sfert s-a terminat cu scorul de 32-7 pentru Serbia.

Statele Unite ale Americii a început secvența secundă cu un parțial de 9-2, provocându-l pe Sașa Djordjevic să solicite un timp de odihnă. După reluarea jocului, Walker & Co. au continuat să joace mult mai bine și diferența a devenit de doar zece puncte: 36-26. Ultimele minute ale sfertului al doilea au adus în fața spectatorilor un duel între pivoții Serbiei și extremele americanilor. În cele din urmă, avantajul elevilor lui Djordjevic a fost redus la patru puncte, înaintea pauzei: 44-40.

După revenirea de la vestiare, ambele tabere au oferit un spectacol ofensiv deosebit. Sârbii au început să arate din nou precizia din primul sfert, în timp ce, americanii au marcat și ei din toate pozițiile. Jucătorii antrenați de Popovich au prestat un joc mai rapid, bazat pe pătrunderi, și au provocat cinci faulturi ale echipei adverse. Cu toate acestea, Serbia s-a distanțat la zece puncte, scor 61-51, însă americanii au revenit cu un run de 8-0. În cele din urmă, sfertul al treilea s-a încheiat cu scorul de 71-68 pentru Serbia.

În debutul actului decisiv, Boban Marjanovic și-a continuat prestația excelentă din a doua repriză și a înscris primele patru puncte ale secvenței. Lucic a majorat avantajul Serbiei cu o reușită de la distanță și Gregg Popovic a cerut primul time-out al sfertului patru. Cu toate acestea, americanii nu au găsit soluții în defensivă și scorul a devenit 85-72, cu puțin sub cinci minute rămase din meci. La faza imediat următoare, Harrison Barnes a marcat un coș de trei puncte și a dat semnalul revenirii pentru Team USA. Middleton și Walker au înscris și ei pentru americani și diferența s-a micșorat la șase puncte, 87-81. Jokic și Bogdanovic, vedetele NBA ale Serbiei, au replicat imediat cu patru puncte și Pop a cerut un nou timp de odihnă, cu exact două minute rămase din joc. Barnes și Walker au răspuns excelent, marcând două triple, și finalul a devenit plin de suspans. Cu 28 de secunde rămase, Joe Harris a transformat una din cele două libere și a dus-o pe naționala Statelor Unite la patru puncte de adversari (92-88). La celălalt panou, Jokic a fost mult mai calm și a înscris ambele libere, aducând victoria Serbiei, scor: 94-89.

Bogdan Bogdanovic a fost cel mai bun jucător al Serbiei. Starul lui Sacramento Kings a terminat cu 28 de puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări, având 7 coșuri de trei puncte. Din lotul lui Djordjevic, s-au mai aflat în double-digits Vladimir Lucic (15 puncte, 4 recuperări) și Vasilije Micic (10 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive).

De partea cealaltă, cei mai buni baschetbaliști ai Americii au fost: Harrison Barnes (22 de puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive), Kemba Walker (18 puncte, 8 pase decisive, 4 recuperări), Khris Middleton (16 puncte, 6 recuperări) și Myles Turner (10 puncte, 5 recuperări).

În lupta pentru locul 5, Serbia o va întâlni pe învingătoarea duelului dintre Cehia și Polonia. În schimb, pentru a se clasa pe poziția a 7-a, Team USA va fi nevoită să se impună în fața echipei ce pierde meciul Cehia – Polonia.