Spania câștigă pentru a doua oară în istorie Campionatul Mondial, după o finală câștigată cu Argentina

Spania este noua campioana mondială după ce a trecut în ultimul act de Argentina, scor 95-75, în urma unui meci în care defensiva ibericilor a sufocat atacul Argentinei.

Argentina a început în formula Campazzo, Garino, Brussino, Delia și Luis Scola. Spania a început cu Rubio, Fernandez, Juancho Hernangomez, Oriola și Marc Gasol.

Spaniolii au pus o presiune excelentă asupra Argentinei și au început meciului cu un run de 14-2, după o reușita de 3 a lui Marc Gasol și un and-one al lui Juancho Hernangomez. Pumele s-au trezit abia după cinci minute, după două coșuri de 3 puncte ale lui Nicolas Brussino, cel care a marcat primele opt puncte ale argentinienilor. Campazzo a reușit apoi un steal și cu un fake superb a adus Argentina la 4 puncte (10-14). Juancho a oprit apoi „sângerarea” cu un capac pe panou la Patricio Garino. După mai multe ratări spectaculoase, Argentina a venit la un punct, cu un and one al lui Gabriel Deck (13-14). Ribas a încheiat parțialul Argentinei cu un coș de 3 din zero grade. Willy Hernangomez a reușit apoi un steal cu un dunk la celălalt panou, cu care a readus Spania în avantaj la 8 puncte (21-13). Llull a încheiat primul sfert după ce a trecut de Laprovittola, asigurând Spaniei un avantaj de 9 puncte, scor 23-14.

Argentina a început sfertul secund cu o apărare foarte agresivă care a forțat Spania să arunce haotic. Dar sudamericanii au permis însă ibericilor mai multe recuperări ofensive, iar Rudy Fernandez a semnat primele puncte ale sfertului secund cu un coș de 3 (26-14). Willy apoi l-a întors în post up pe Luis Scola și Rudy Fernandez a mai marcat un coș de 3 puncte. Laprovittola a semnat primele puncte ale Argentinei în sfertul secund, după două minute jumătate și același guard a marcat un coș de 3, dar și un stop șut (21-31). Llull a înscris grație unui floater cu panoul și apoi Willy Hernangomez a ajuns la linia de libere unde a transformat ambele aruncări (35-21). Campazzo i-a oferit apoi un assist lui Delia, pentru ca apoi Facu să reușească un steal la Ribas și un fault tehnic, ducând scorul la 25-35. Tot Campazzo avea să ofere pasa și pentru dunk-ul lui Gabriel Deck. Spania a readus avantajul la 12 puncte, după un „dă și du-te” între Rubio și Marc Gasol (43-31). Campazzo a scos apoi un fault la Ricky Rubio, cu 3 secunde rămase de jucat din prima repriză, dar argentinienii nu au marcat la ultima posesie iar scorul primelor 20 de minute a rămas 43-31 pentru Spania. La pauză ibericii aveau 10 recuperări ofensive, dar au și forțat 9 turnovers din partea Argentinei.

Vildoza a pus primele puncte ale celei de-a doua reprize, de la nivelul liniei de fault. Marc Gasol a răspuns apoi de la libere și l-a căpăcit pe Campazzo. Marc Gasol a dus avantajul Spaniei la 17 puncte, după un assist al lui Ricky (50-33) pentru ca Rubio să mai dea o pasă excelentă lui Juancho (52-33). Același conducător de joc a reușit încă un „dă și du-te” cu Marc Gasol și a transformat un and one (55-33). Gabriel Deck a reușit un coș de 3 puncte din zero grade și apoi Vildoza a marcat încă o triță după o fază complicată și a redus diferența la 16 puncte în mai puțin de 20 de secunde (39-55). Avântul a fost însă temperat după două faulturi comise de Gallizzi. Victor Claver a dus scorul la 60-39 cu un stop șut din întoarcere. Luis Scola a semnat primele sale puncte cu 3:20 rămase de jucat din sfertul trei, de la nivelul liniei de fault. Argentina a fost blocată de numeroase ori de defensiva Spaniei, iar Rudy Fernandez a fost cel care a pus punctele pe tabelă pentru iberici. Astfel, după 30 de minute scorul indica 66-47 pentru Spania.

Sfertul patru a fost deschis de o reușită a lui Gabriel Deck. Willy Hernangomez a răspuns apoi din post up. Argentina a revenit în meci apoi cu un coș de 3 al lui Laprovittola și al lui Deck. Campazzo a marcat apoi două libere, dar Ricky a răspuns cu un floater superb. Deck a marcat apoi cu un putback dunk (58-70). Llull a răspuns însă cu un and-one. Apoi Juancho a dus avantajul la loc la 17 puncte (76-59). Gabriel Deck a obținut un and-one și l-a scos din joc pe Juancho Hernangomez, pentru ca apoi să înscrie un dunk după o intercepție a lui Laprovittola (66-78). După mai multe ocazii ratate de Argentina de a se apropia la mai puțin de 10 puncte, Sergio Llull a dus avantajul la 16 puncte (84-68). Spania s-a dus la 20 de puncte, iar Campazzo a ieșit de pe parchet la 72-90, nu înainte de a oferi un nou assist printre picioarele unui adversar. Rubio a dus scorul la 93-72 cu un coș de 3 din pasa lui Marc Gasol. Scorul final a fost 95-75.

Ricky Rubio a terminat finala cu 20 de puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Sergio Llull a marcat 15 puncte, Marc Gasol 14 puncte, cu 7 recuperări și 7 pase decisive în timp ce Rudy Fernandez, Willy și Juancho Hernangomez au terminat cu 11 puncte. De partea cealaltă, Gabriel Deck a marcat 24 de puncte, Nicolas Laprovittola a adunat 17 puncte (4/15 din acțiune), Facundo Campazzo 11 pucte cu 8 pase decisive (2/11 din acțiune), în timp ce Luis Scola a strâns 8 puncte și 8 recuperări, cu 1/10 din acțiune.

Astfel, Spania câștigă trofeul mondial pentru a doua oară după victoria din 2006. Argentina termină cu argintul, pentru a doua oară după medalia din 2002. Franța este pentru a doua oară consecutiv medaliată cu bronz în cadrul competiției mondiale.