Team USA, înfrângere contra Franței la Mondialul din China

Franța a reușit să treacă de SUA în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din China, scor 89-79!

Duelul a început cu un schimb de coșuri între colegii de la Utah Jazz, Donovan Mitchell și Rudy Gobert. În cele din urmă, Joe Harris a marcat un coș de 3 puncte care a adus SUA în avans. Franța a răspuns însă cu o apărare agresivă din partea lui Ntilikina și Albicy și, după zece minute, cele două formații se aflau la egalitate, 18-18.

Începutul sfertului secund a aparținut Franței, care după coșul lui Albicy conducea la 5 puncte (22-27). SUA a răspuns însă printr-un and-one al lui Jaylen Brown. Americanii au revenit la conducere după o intercepție a lui Mitchell. A primit însă răspuns de la Fournier pentru ca Gobert să îi aducă din nou în avantaj pe francezi (29-31). După un time-out, Fournier a înscris un coș de 3 și Rudy Gobert a mai înscris două libere cu care diferența a ajuns la șapte puncte în favoarea Franței. Americanii au înscris repede 4 puncte, dar Fournier a mai marcat un coș de 3 puncte, fapt ce l-a forțat pe Popovich să ceară time out. Finalul reprizei a aparținut tot Franței, care a ajuns de mai multe ori la linia de fault. Donovan Mitchell a continuat însă recitalul și a pus ultimele puncte ale reprizei, ducând scorul la 45-39 pentru naționala Franței.

Myles Turner a deschis repriza secundă cu un stop-șut, dar Franța a răspuns printr-un dunk al lui Rudy Gobert din pasa decisivă a lui Batum, iar același veteran francez a reușit un four-point play și a dus avantajul Franței la 10 puncte (41-51). Americanii au revenit prin două coșuri de 3 puncte, Mitchell și Middleton. Fournier a răspuns cu un „circus shot”, dar Marcus Smart a scos un and-one cu care a redus diferența la 5 puncte (52-57). Mitchell a reușit apoi să transforme o recuperare ofensivă, dar Fournier a răspuns cu încă un coș de 3 puncte (54-60). Același Mitchell a egalat scoru la 60, cu un dunk electrizant. După un put back al lui Gobert, SUA a revenit în avantaj după trei libere ale lui Smart (63-62). Coșul de 3 puncte al aceluiași Donovan Mitchell a adus SUA în avantaj după 30 de minute, scor 66-63.

Harrison Barnes a deschis sfertul patru cu o aruncare de 3 puncte, după o recuperare ofensivă, iar Kemba Walker a spart gheață și a dus diferența la 7 puncte în favoarea americanilor. De Colo și Ntilikina au readus însă Franța la o singură posesie (74-71). Același Ntilikina a egalat la 76 cu o aruncare de 3 puncte. Francezii au scos apoi două faulturi ofensive și au revenit în avantaj, prin reușite lui Fournier și Gobert. După două libere ratate de Smart, Ntilikina a reușit un coș de 3 superb, dar a călcat pe linie. Kemba Walker a redus apoi din diferență (78-82). Rudy Gobert a reușit apoi un capac fabulos asupra lui Mitchell. Walker a ajuns la libere după un fault scos la Gobert, unde a marcat 1/3 și a redus diferența la cinci puncte (79-84). Brown a ratat însă un lay-up și americanii l-au trimis pe De Colo la libere. După un nou turnover al americanilor, francezii au ajuns din nou la libere, unde francezii au pus meciul în afara oricărui pericol.

Evan Fournier a marcat 22 de puncte, cu 4 pase decisive. Rudy Gobert a fost însă clar omul meciului, cu 21 de puncte, 16 recuperări și 3 capace (+36 eficiență), Nando de Colo a înscris 16 puncte și Frank Ntilikina 11. De partea cealaltă, Donovan Mitchell a marcat 29 de puncte, cu 6 recuperări și 4 pase decisive, în timp ce Marcus Smart a marcat 11 puncte și Kemba Walker 10.

Pentru francezi urmează acum duelul cu Argentina, în timp ce SUA va juca pentru locurile 5-8.