• Arena Antonio Alexe

SCM Craiova se impune în duelul cu SCM Timișoara

Petre O. Pavel
20.01.2021

În debutul turneului găzduit de Arena Antonio Alexe din Oradea, SCM Craiova a trecut de SCM Timișoara cu scorul de 72 la 54.

Formații de start:

SCM Timișoara – Mirkovic, Olah, Brown, Mijajlovic și Mochițchi

SCM Craiova – Diculescu, Filipovic, Pratt, Henson și Vucic.

Debutul partidei nu a fost foarte bogat în ceea ce privește realizările ofensive, astfel, după 5 minute de joc scorul era 6-6. Craiovenii au terminat mai bine primul sfert, iar la prima pauză conduceau cu 20 la 12 după o serie de coșuri semnate de Pratt, Diculescu și Vucic.

Filipovic a înscris primul coș al sfertului secund după aproximativ două minute de joc în care niciuna dintre echipe nu a reușit să puncteze, 23-12. Komatina a redus din handicap printr-un lay-up, însă Cinac a răspuns rapid la cealălalt panou, 25-17.

Diferență a urcat la peste 10 puncte grație unui coș de la distanță semnat de Cinac, 30-17. Komatina și Dragoste au micșorat diferența în următoarele atacuri ale timișorenilor, 30-22, fapt care l-a determinat pe Todorov să solicite timp de odihnă. După time-out, Vucic a înscris un coș cu fault și a refăcut diferența de 10 puncte, 32-22. Igor Mijajlovic a reușit să reducă din diferența în ultima secundă de joc a primei reprize, 35-27.

[ad]

Cele două echipe au mers cap la cap pe tot parcursul sfertului trei al confruntării. Același Mijajlovic a înscris de la distanță cu puțin timp înainte de încheierea acestei părți a partidei și a mai redus un punct față de handicapul înregistrat la pauză, 47-40 în favoarea formației din Bănie.

Ultimul act a demarat cu o triplă semnat de Pratt și cu două libere transformate de Cinac, reușite ce au dus scorul la 52-40. Vucic a înscris pe coborâre și mărit diferența la 14 puncte, 54-40, iar Petricevic se vedea din nou nevoit să solicite time-out. Mirkovic a întrerupt run-ul oltenilor, dar Cinac a zguduit din nou instalația din Arena Antonio Alexe și a dus scorul la 56-42.

Proporțiile scorului au crescut până la finalul celor 40 de minute regulament de joc, moment în care tabela din Arena Antonio Alexe indica scorul de 72 la 54 în favoarea lui SCM Craiova.