Craiova bifează a 3-a victorie în acest sezon

21.10.2012

93-65
32-24, 13-12, 22-11, 26-18

Statistică

SCM U Craiova a depășit pe Dinamo București, scor 93-65, într-un meci contând pentru etapa a 4-a în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2012/13.

Formația pregătită de către Andjelko Mandic a câștigat fiecare sfert: 32-24, 13-12, 22-11, 26-18.

Scorul a fost deschis de dinamovişti cu un parţial de 6-0, însă elevii lui Andjelko Mandic au preluat conducerea uşor, uşor, desprinzându-se de oaspeţi pe tabela de marcaj, prin reuşitele lui LeVar Seals şi Ivan Miskovic. Astfel primul sfert s-a terminat cu scorul 32-24.

În sfertul al doilea, gazdele au continuat să domine tânăra echipă dinamovistă, menţinându-şi adversarul la o distanţă “decentă”, reuşind să termină prima repriză cu scorul de 45-36.

Ultimele două sferturi conturează victoria craiovenilor, în ciuda eforturilor jucătorilor lui Nicu Toader de a reduce din diferenţă, lipsa de experienţă e roş-albaştrilor făcându-şi simţită prezenţa.

Travis Bureau a avut 25 puncte, 6 recuperări, LeVar Seals a bifat 20 puncte și 4 pase decisive pentru învingători, în vreme ce Leo Filip și Vladimir Mihai au avut câte 16 puncte fiecare pentru Dinamo.

De notat că Ivan Miskovic a stabilit cel de-al 3-lea său double-double stagional. Sârbul a totalizat 18 puncte (7/8 din acțiune și 4/9 la libere) și 14 recuperări pentru un coeficient de 25 la eficiență. Miskovic a reușit un total de 23 recuperări ofensive în primele patru etape desfășurate.

În schimb, Iulian Orbeanu a realizat primul său double-double stagional. El a avut 4/8 din acțiune și 3/6 la linia de pedeapsă pentru un total de 12 puncte. De asemenea, a avut 12 recuperări pentru 17 la eficiență.

Ionuț Drăgușin și Rade Dzambic nu au jucat în această partidă.

În schimb, Cătălin Petrișor a bifat 40 minute de joc. El a avut 0/7 la aruncările din acțiune și 2/2 la linia de pedeapsă pentru un total de 2 puncte. A distribuit 8 pase decisive și a adăugat 4 intercepții cu 3 posesii pierdute pentru 4 la eficiență.

Bucureștenii au terminat cu trei jucători descalificați. Leo Filip a fost celmai bun jucător al lui Dinamo cu 6/12 din acțiune și 4/6 la linia de pedeapsă. A avut 6 recuperări și 3 pase decisive cu trei mingi pierdute pentru 14 la eficiență.

Craiova are 3-1 la general. În schimb, Dinamo ajunge la 0-4.