Claudia Truşcǎ

05.12.2012

61-93

Statistica

CSŞ Giurgiu s-a impus în aceastǎ searǎ în Arena de Baschet din Bucureşti, administrându-le dinamoviştilor ce-a de-a 11-a înfrângere, scor 93-61 (20-21, 12-20, 7-24, 22-28).

Primul cinci al gazdelor a fost format din Ciprian Ţelinoiu, Dan Ioan, Iosif Pârlog, Ciprian Mihai şi Leonard Filip, în timp ce oaspeţii au început în formula Kevin Sims, Derek Thomas, Perry Petty, Cǎtǎlin Vlaicu şi Thomas Harvey.

Primul sfert a fost unul foarte echilibrat, scorul a fost deschis de Petty, care a trecut 2 puncte în contul echipei sale, urmat de cele douǎ faule ale lui Leonard Filip şi reuşitele lui Dan Ioan şi Ciprian Mihai. Adversarii nu s-au lǎsat mai prejos şi au continuat sǎ marcheze, astfel primul sfert s-a încheiat cu un avantaj de 1 punct pentru elevii lui Chris Terrell.

În sfertul secund oaspeţii au început sǎ se distanţeze, asigurându-şi victoria ce avea sǎ vinǎ la sfârşitul partidei, prin reuşitele lui Sims, Thomas şi Petty. Astfel, scorul dupǎ prima reprizǎ îi gǎseşte pe giurgiuveni la un avantaj de 9 puncte, scor 41-32.

Dupǎ întoarcerea de la cabine, CSŞ Giurgiu continuǎ sǎ conducǎ, eliminând orice risc care le-ar putea sta în cale cǎtre victoria mult aşteptatǎ.

Principalii marcatori de pe banca formaţiei CSŞ Giurgiu au fost Perry Petty, cu 21 de puncte, 9 recuperǎri şi 3 pase decisive, Derek Thomas cu 17 puncte şi 5 recuperǎri şi Cǎtǎlin Vlaicu, care a reuşit 9 puncte.

De partea adversǎ, dinamoviştii s-au fǎcut remarcaţi prin Leonard Filip, care a terminat partida cu 15 puncte, 8 recuperǎri şi 3 pase decisive, Andrei Peticǎ cu 11 puncte şi Vladimir Mihai cu 11 puncte şi o pasǎ decisivǎ.