Stiri Juniori U15 Feminin

U-BT Cluj-Napoca o învinge pe Dinamo București după un sfert trei excelent

Astăzi, 21 octombrie, CS Dinamo București a primit vizita lui U-BT Cluj-Napoca, într-un meci din etapa a cincea a Ligii Naționale de Baschet Masculin. După o primă repriză modestă, campioana en-titre a preluat frâiele asupra jocului și și-a asigurat a patra victorie în campionat și a șasea pe plan intern.

CS Dinamo București: Andrei Mandache, Cortez Edwards, Ștefan Grasu, Andre Jones, Shaquillo Fritz

U-BT Cluj-Napoca: DJ Seeley, Karel Guzman, Adam Mokoka, Mihai Măciucă, Emanuel Cățe

Jones, Edwards și Mandache, trio-ul de bază al gazdelor, au înscris primele opt puncte ale jocului, iar Mihai Silvășan a cerut time-out după doar 90 de secunde scurse din meci. Antrenorul oaspeților a schimbat toți titularii și, după o triplă a lui Grasu, Patrick Richard a marcat primul coș al clujenilor. Au urmat cinci puncte consecutive ale lui Andrija Stipanovic și scorul a devenit 11-8 pentru Dinamo. Edwards și Mandache au răspuns imediat, dar apoi ardelenii s-au apărat tot mai bine și, la scorul de 16-13 pentru echipa sa, Sotiris Manolopoulos a solicitat un timp de odihnă. Dinamoviștii au gestionat mai bine următoarele minute și, la finalul actului inaugural, conduceau cu 24 la 18.

Sfertul al doilea a început cu un slam-dunk al lui Cățe pe contraatac, urmat de două coșuri ale lui Jones la celălalt panou. Ofensiva alb-roșiilor a continuat să funcționeze foarte bine și scorul a devenit 32 la 24. În schimb, trupa ce a evoluat în roz a părut să fie în pană de idei în atac, nereușind să marcheze la o serie de acțiuni consecutive. Au urmat două slam-dunk-uri ale lui Guzman și apoi două libere ale lui Mareks Mejeris, revenit după o entorsă ce l-a ținut departe de teren vreme de două partide. În cele din urmă, după 20 de minute, scorul era 40 la 34 pentru Dinamo.

După revenirea de la vestiare, „studenții” au fost mult mai agresivi în defensivă și au izbutit un parțial de 11-1, provocându-l pe Manolopoulos să ceară un time-out. Indicațiile grecului n-au dat roade, iar U-BT a continuat să domine jocul, mișcând foarte bine mingea în atac. Campioana României și-a adjudecat sfertul al treilea cu scorul de 29-7 și conducea, înaintea actului decisiv, la o diferență de 16 puncte: 63-47.

Chiar dacă au făcut trei faulturi în mai puțin de un minut, elevii lui Silvășan au început mai bine și secvența finală și, după trei coșuri înscrise de Mihai Măciucă și David Lăpuște, Manolopoulos a mai solicitat un timp de odihnă. Dinamoviștii au profitat de ușoara relaxare din tabăra oaspeților și au mai redus din diferență, însă victoria i-a revenit lui U-BT Cluj-Napoca: 78-71.

Liderii învingătoarei au fost Patrick Richard (15 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive), Mihai Măciucă (13 puncte, 5 recuperări) și Adam Mokoka (11 puncte, 2 recuperări). De partea cealaltă, s-au remarcat Zarko Djuric (22 de puncte, 5 recuperări) și Andrei Mandache (12 puncte).

În următoarea rundă, CS Dinamo București se va deplasa pe terenul lui CS Rapid București, în timp ce U-BT Cluj-Napoca va primi vizita lui CSM Târgu Jiu. De asemenea, la jumătatea săptămânii următoare, campioana României se va duela cu Buducnost în runda a patra a BKT EuroCup.

*foto: Manases Sandor/u-bt.basketball