Stiri Juniori U15 Masculin

CSM Petrolul Ploiești s-a calificat în Superfinala EYBL U17

CSM Petrolul Ploiești și CSU Știința București au avut prestații excelente în cadrul turneului EYBL U17 din Sala Olimpia, întrecere care a avut loc în perioada 2-5 februarie. Prahovenii au încheiat turneul de acasă fără înfrângere, iar singurul pas greșit al Științei a venit împotriva gazdelor.

CSM Petrolul a debutat cu 67-55 (pe sferturi 19-15, 12-10, 20-17, 16-13) în duelul cu London Elite, meci în care Codruț Dinu s-a remarcat cu 21 de puncte, 6 intercepții, 5 pase decisive și 3 recuperări. Ulterior a urmat un 92-70 cu Debreceni Kosárlabda Akadémia, pe sferturi fiind 23-15, 25-27, 22-15 și 22-13. Codruț Dinu (26 de puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, 4/8 de la distanță) și George Angelian (21 de puncte, 6 assist-uri, 5 recuperări) au fost liderii Ploieștiului.

Cel de-al treilea duel a fost cu Napoli Basket și s-a terminat cu 78-55 (pe sferturi 19-12, 17-15, 24-12, 18-16). Alexandru Dimov a totalizat 13 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive, toți sportivii prahovenilor reușind să marcheze în acest meci. În fine, a venit meciul cu Știința București care s-a terminat cu 85 la 56 (pe sferturi 18-18, 20-13, 23-15, 24-10), Codruț Dinu având 25 de puncte (7/11 de la distanță), 5 recuperări, 3 pase decisive și 3 intercepții pentru CSM Petrolul, iar de la Știința a contribuit cu 22 de puncte Alex Pîrjolescu.

Codruț Dinu a primit titlul de MVP al turneului, iar Christios Manthopoulos a fost desemnat MVP al echipei, în timp ce George Angelian a prins loc în 5-ul ideal al turneului.

Pe lângă rezultatul cu CSM Petrolul, cei de la Știința București au adunat victorii pe linie la Ploiești, primul astfel de succes fiind cu 77-61 (pe sferturi 18-9, 10-21, 32-10, 17-21) în fața lui Balkan Botevgrad. Mihnea Vlaicu Popa a terminat cu 21 de puncte, 7 recuperări și 7 assist-uri, toți ceilalți marcatori ai bucureștenilor fiind în double figures.

Ulterior a urmat un succes clar cu Napoli Basket, 82-54 (pe sferturi 23-10, 19-16, 24-7, 16-21), David Orbulescu fiind cel care a condus lista marcatorilor cu 17 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive și 3 intercepții. Fiecare jucător al Științei a reușit să marcheze. Cea de-a treia victorie a fost cu 82 la 72 în fața lui NTSV-Wildcats Hamburg, pe sferturi terminându-se cu 29-13, 19-28, 19-15 și 15-16. Alex Pîrjolescu a bifat un double-double spectaculos cu 26 de puncte și 14 recuperări.

CSM Petrolul Ploiești și CSU Știința București au terminat pe primele poziții grupa A din EYBL U17, având 7-1, respectiv 6-2 bilanț după cele două turnee.

Prahovenii sunt siguri de locul în Superfinala care va avea loc în aprilie, la Skopje, în timp ce Știința are de așteptat și celelalte rezultate ale grupelor pentru a vedea dacă prinde un loc la turneul final.

*foto: Facebook CSM Ploiești