 
                        ABC Laguna București a reușit să se salveze de la retrogradare după o serie spectaculoasă cu CSA Steaua București. Elevii lui Milan Minic au revenit de la 0-2 și s-au impus cu 3-2, în urma unui coș al lui Devin Cooper care a trimis-o pe gruparea militară în Liga I.
Așadar, Laguna va petrece încă un sezon în Liga Națională de Baschet Masculin. Până în acest moment, „rechinii” nu au anunțat niciun transfer însă, conform surselor noastre, unul dintre jucătorii care va evolua în Capitală este Sebastian Ionescu.
Baschetbalistul în vârstă de 26 de ani a petrecut stagiunea 2022-2023 în echipamentul lui CSU Sibiu, formație alături de care a izbutit să obțină medaliile de bronz, după o finală mică în care s-a impus cu 3-2 în fața lui CS Rapid București.
Basti a avut medii de 4.8 puncte, 1.1 recuperări și 3.7 la eficiență și având un procentaj de 34.7% de la distanță.
Originar din Craiova, jucătorul de 1.88 metri a debutat în LNBM acum nouă ani, în echipamentul Universității Cluj-Napoca. De-a lungul anilor, Basti a mai jucat pentru CSM Oradea, CS Dinamo București, SCM U Craiova, ABC Athletic Neptun Constanța și CSM Miercurea Ciuc.
De asemenea, în sezonul 2019-2020, Ionescu a evoluat în Regionalliga (liga a patra din Germania) pentru Aschersleben Tigers, unde a avut medii de 13.8 puncte, 2.5 recuperări, 1.7 pase decisive și 1.5 intercepții.
Așadar, Sebastian Ionescu se pregătește de al 9-lea sezon în Liga Națională de Baschet Masculin pe care îl va petrece în Capitală, la Laguna București.
*foto: Facebook – BC CSU Sibiu
 returnofthesnek la
                    Reacția lui Cristian Achim după primul eșec în FIBA Europe Cup
                    returnofthesnek la
                    Reacția lui Cristian Achim după primul eșec în FIBA Europe Cup
                         sup.OR.ter la
                    Petkim Spor îi administrează Oradiei primul eșec din actualul sezon de Euro...
                    sup.OR.ter la
                    Petkim Spor îi administrează Oradiei primul eșec din actualul sezon de Euro...
                         gyke la
                    CS Vâlcea, un nou eșec usturător în FIBA Europe Cup
                    gyke la
                    CS Vâlcea, un nou eșec usturător în FIBA Europe Cup
                        
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!