TF U15 M - Rezultatele zilei de 9 septembrie din Grupa B

Lițiu Mihai

Lițiu Mihai
09.09.2020

După primele două etape din această grupă toate cele 4 echipe aveau câte o victorie şi o înfrângere, totul având să se decidă în partidele de astăzi.

ACS Leii Bucureşti - CSS CSM Ploieşti 65-49 (12-19; 12-16; 18 - 8; 23-6)

Beneficiind de un avantaj fizic în lupta de sub panouri, CSS CSM Ploieşti începe mai bine şi conducea la pauză cu 35-24. Pe fondul unei apărări agresive, cei de la Leii au reuşit să egaleze la 35 în sfertul al treilea în ciuda timpului de odihnă solicitat de antrenorul prahovean. Ba mai mult, echipa din capitală a preluat conducerea 39-37. De aici se merge cap la cap şi ploieştenii termină sfertul în avantaj minim: 43-42. Al patruilea act debudeaza cu o secvenţă de 18 puncte fără replică a Leilor, care se impun detaşat pe final: 65-49.

UPDATE

CS Otopeni - CN Aurel Vlaicu Bucureşti 69-72 (15-15; 11-14; 15-19; 18-11; 10-13)

Al doilea meci al zilei a opus CS Otopeni şi CN Aurel Vlaicu Bucureşti. Partidă a prezentat interes mai ales pentru ilfoveni care în cazul unei victorii s-ar fi calificat în finală. Jocul s-a disputat sub semnul echilibrului, la finalul timpului regulamentar tabela indicând scorul de 59 egal. Presiunea mizei şi-a spus cuvântul şi la final bucureştenii au fost cei care s-au impus la 3 puncte diferenţă: 72-69.

Clasament U15M Grupa B.
Loc Echipa V Î P
1 ACS Leii Bucureşti* 2 1 5
2 CN Aurel Vlaicu Bucureşti 2 1 5
3 CS Otopeni 1 2 4
4 CSS CSM Ploieşti 1 2 4

*ACS Leii acced în finală graţie victoriei din meciul direct contra CN Aurel Vlaicu din 7 septembrie. Ambele echipe au terminat grupa cu 2 victorii şi o înfrângere.