Stiri Juniori U17 Feminin

Record la juniori: Sibiu - Târgoviște 132-123

totalbaschet.ro, foto: Adevărul

22.01.2011

Weekend-ul trecut, mai exact pe 16 ianuarie, CSȘ Sibiu a învins pe CSȘ Târgoviște, scor 132-123 la capătul unei partide ce a avut nevoie de două reprize de prelungiri. Meciul a făcut parte din prima etapa a fazei a II-a de calificări la categoria Juniori I(U18) masculin, Grupa B. Punctele marcate de ambele echipe, 255 la număr, reprezintă un record pentru campionatul de juniori la acest capitol, pe sezonul 2010/2011.

Totalbaschet.ro a stat de vorbă cu antrenorul formației învinse, Marius Dobă, care a acceptată să ne vorbească despre disputa de săptămâna trecută.
”A fost un meci echilibrat ambele echipe sunt valoroase și au mari șanse să se califice la turneul final. Apărarea nu a fost foarte bună, ambele echipe s-au axat mai mult pe atac. După două ore și jumătate, cât a ținut meciul, s-a observat oboseala pe ambele echipe, noi am decăzut iar Sibiul a avut avantajul terenului propriu. De asemenea în ultima repriză de prelungiri au evoluat mai mult rezervele, de la mine din echipă rămânând doar doi jucători din primul cinci, în timp ce Sibiul a putut să se bazeze întreaga partidă pe omul cel mai bun al lor ce a și înscris 56 de puncte. Cel mai bun marcator al nostru a fost Georgescu Virgil, autor a 34 de puncte.”

În celălalt meci al Grupei B CSȘ Ploiești a dispus în deplasare de SCM CȘȘ Craiova, scor 100-88.

”Cunosc foarte bine generația 1993 am fost la toate tureele finale iar anul acesta campionatul U18 este foarte puternic. Sunt de părere că generația 1994 a facut un mare pas înainte și a ajuns generația 1993 din urmă, acest lucru putem observa uitându-ne la componența echipelor, foarte puține echipe au un nucleu de jucători născuți în anul 1993, iar acest lucru este benefic pentru generația 94. Preconizez ca la turneul final să fie prezente formațiile U Mobitelco, Galați, Iași, Oradea, Steaua, Târgoviște plus alte două formații. Spun Târgoviște deoarece noi avem potențialul de a ajunge acolo, obiectivul acestui an este o clasare în 1-6 însă putem visa și la o semifinală, m-aș bucura foarte mult. La titlu sunt trei favorite ce au un lot apropiat valoric, U Mobitelco, Galați și Oradea, însă depinde de locația unde va avea loc turneul final.” - a mai declarat Marius Dobă.

Rezultatele înregistrate până acum în Campionatul Național U18 masculin - Faza a II-a

Grupa A

LPS Oradea 68-56 CSȘ Deva
U Mobitelco Cluj-Napoca vs CS Dinamic Cluj-Napoca (au învins gazdele în prelungiri)

CSȘ Deva 64-49 U Mobitelco Cluj-Napoca
CS Dinamic Cluj-Napoca vs LPS Oradea(22.01)