Pase decisive 3
Recuperari 14
Eficienta 42
Stiri Juniori U17 Feminin

Rezultatele echipelor românești în a doua zi a turneului EYBL U17 de la Cluj-Napoca

Două victorii în patru partide au obținut formațiile românești în cea de-a doua zi a turnelui EYBL U17 de la Cluj-Napoca, aceste rezultate bune venind prin CSU ASE București.

CSU ASE a deschis ziua în grupa B cu un duel în fața lui Basketball Dreams Academy, bucureștenii reușind să câștige cu 96 la 74, scorul pe sferturi fiind 24-21, 28-23, 25-12 și 19-18. Diferența cea mai mare a fost de 27 de puncte, românii încasând 58 de puncte din căciulă în acest duel.

Toți jucătorii trecuți pe foaia de joc de la CSU ASE au reușit să înscrie, bucureștenii dominând total duelul la assist-uri și au aruncat mult mai bine din spatele arcului de cerc decât adversarii.

Dragoș Pârâu (19 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive) și Alexandru Bogdan (16 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive) au fost principalii marcatori.

Au urmat două meciuri pentru U-BT Cluj-Napoca, ambele terminându-se cu înfrângeri. Mai întâi ardelenii au pierdut în fața celor de la Cibona Zagreb cu 58-78 (pe sferturi a fost 16-24, 13-21, 13-21 și 16-12), apoi în duelul cu USK Praga, scor 63-85 (pe sferturi a fost 24-20, 19-18, 9-19 și 11-28). În ambele partide clujenii au pierdut lupta la recuperări și au avut procentaje mai slabe din acțiune decât adversarele.

Rareș Trandafir a adunat 16 puncte și 9 recuperări cu Cibona, iar Akos Szentkuti (17 puncte, 7 recuperări, dar și 9 posesii pierdute), respectiv Alexandru Bințințan (14 puncte, 5/7 din acțiune) au fost principalii marcatori cu USK Praga.

În fine, ziua s-a încheiat cu încă un succes pentru CSU ASE București, 95-74 cu Soproni Kosárlabda Akadémia, pe sferturi fiind 37-14, 25-20, 16-17 și 17-23. Românii au condus cap-coadă și au putut să înscrie de 12 ori din spatele arcului ce derc, având la final procetaje foarte bune. Așa cum au reușit în deschiderea zilei, cei de la CSU ASE au avut din nou toți jucătorii cu cel puțin un punct marcat.

Dragoș Pârâu a contribuit cu 18 puncte și 6 assist-uri, următorii fiind Alin Vladimirescu (15), Alexandru Bogdan (14) și Șerban Jeles (12).

Programul pentru ziua de joi (10.11) arată astfel pentru cele două formații românești: CSU ASE București vs. BBA Komarno (ora 13.00) și BC TAM TAM vs. U-BT Cluj-Napoca (ora 15.00). Meciurile o să fie transmise pe YouTube Camugo.

*foto: Manases Sándor / EYBL