Stiri Juniori U17 Masculin

MECI AMICAL. România Under 20 feminin - România Under 18 feminin 73-62

Valentin Bâlă

04.02.2011

Într-un meci în care nu s-a consemnat nicio dată egalitatea, selecționata feminină Under 20 a țării noastre a dispus, vineri, cu scorul de 73-62, la Satu Mare, într-un joc de verificare, de reprezentativa Under 18 a României.

Cea mai bună marcatoare a întâlnirii a fost Cristina Bigică (foto), sportiva de la Olimpia trecându-și în cont 21 de puncte, după cum informează totalbaschet.ro. Pentru selecționata Under 20 s-au mai evidențiat Alexandra Ionescu, cu zece puncte, în timp Mihaela Chelariu și Renata Szmutku și-au împărțit, în mod egal, 18 puncte.

Sonia Ursu a evoluat și de această dată foarte bine și a încheiat partida cu 14 puncte pentru naționala Under 18. Ea a fost ajutată de Diana Moraru, autoare a 12 puncte, și de Alina Crăciun, care a terminat meciul cu zece puncte.

Selecționata Under 20 a țării noastre, antrenată de Dan Fleșeriu, a început meciul mai bine și a condus, după zece minute, cu scorul de 15-12. Ecartul s-a mărit în sfertul al doilea al partidei de vineri, când tricolorele mari s-au impus cu 19-16, astfel că, la pauza mare, tabela a indicat 34-28.

După reluare, naționala Under 18, pregătită de Gheorghe Mandache, a încercat să reintre în meci, însă au pierdut perioada a treia cu scorul de 15-20. Abia în ultimul sfert s-a înregistrat un echilibru perfect, scor 19-19, însă jucătoarele antrenate de Dan Fleșeriu au câștigat întâlnirea la o diferență de nouă puncte, scor 73-62.

A fost un meci util pentru ambele tabere în care s-au exersat diferite formule de apărare, inclusiv zona-presing. Loturile Under 18 și Under 20 ale țării noastre se află, în perioada 31 ianuarie - 6 februarie, în stagiu de pregătire centralizată la Satu Mare.

Pentru selecționata Under 20 au înscris: Bigică (21), Ionescu (10), Chelariu (9), Szmutku (9), Cursaru (7), Claudia Ușurelu (6), Lovasz (5), Ștefan (2), Rotărescu (2) și Ferenczi (2). Marcatoarele lotului Under 18 au fost: Ursu (14), Moraru (12), Crăciun (10), Demeter (8), Dumitrache (6), Liliana Ușurelu (3), Ardelean (3), Pal Laura (2), Domokoș (2) și Băluță (2).

Turneul de verificare de la Satu Mare a revenit liderului la zi din Divizia A1, echipa CSM, din localitate, care a învins atât selecționata Under 20 cât și reprezentativa Under 18 a țării noastre.