Stiri Juniori U17 Masculin

Naţionala masculină U16 a învins Iranul cu 71-65

Andrada Comănici

11.02.2011

Echipa Naţională U16 de baschet masculin a României a învins astăzi Naţionala Iranului cu scorul de 71-65 într-o partidă care a necesitat prelungiri pentru stabilirea învingătoarei (14-13; 13-14; 16-17; 16-15; 12-6), în cadrul Turneului Internaţional Turk Telekom.

Marcatorii principali ai reprezentativei noastre au fost Casian Todorov, Mehmet Hortoglu şi Vlad Cobzaru, fiecare cu 19 puncte trecute în cont, iar din formaţia Iraniană s-au remarcat Vahagan Gharibian cu 29 de puncte şi Vahid Dalrizahan cu 18 puncte.

Partida a contat pentru faza a II-a a turneului Turk Telekom. Sâmbătă naționala tricoloră va disputa ultimul meci în Turcia, împotriva statului Puerto Rico, joc ce va stabili ocupanta poziției 9. În grupe Puerto Rico a învins la 7 puncte România, scor 72-65.