Stiri Juniori U17 Masculin

TF U14 Masculin - Laguna București a cucerit titlul național

Laguna Sharks București este campioana ediției 2021-2022 a Campionatului Național U14 Masculin, după 73-64 în finala de duminică (22.05) împotriva lui LPS Târgu Mureș în ultimul joc al Turneului Final de la Sibiu.

Mureș: Vajda, Cseh, Smeu, Ozsvath, Hadar

Laguna: Georgescu, Ionescu, Căciulă, Lucaci, Roiu

Primul sfert a decurs sub semnul echilibrului, LPS Târgu Mureș putând să se ducă în ultima parte a parțialului la două-trei posesii în față și conducea cu 24-20, avantajul menținându-se și pentru pauza partidei, 33-29. Laguna a început mai bine repriza secundă și a preluat conducerea (43-37), diferența fiind de aproape 10 puncte între la intrarea în decisiv, 54-45. Bucureștenii au mers la +10 în cele din urmă și la final s-au impus cu 73-64, pentru a câștiga titlul național la categoria U14.

David Ioan Rașoga a fost principalul marcator al finalei, cu 18 puncte și 18 recuperări, de la Târgu Mureș ieșind în evidență Botond Cseh, cu 16 puncte și 7 recuperări.

Laguna București a încheiat stagiunea 2021-2022 cu 23 de victorii în tot atâtea meciuri la această categorie de vârstă.

În finala mică s-a impus formația Leii București împotriva lui U-BT Cluj-Napoca, scor 83-62, clasându-se pe locul 3.