Minute | 40:00 |
Puncte | 20 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 14 |
Eficienta | 33 |
CSU Asesoft Ploiești a pierdut și partida retur jucată în fața lui Lokomotiv Kuban Krasnodar. Campioana României a arătat un baschet bun în Rusia și a fost în meci mai bine de trei sferturi. Cu o rotație destul de scurtă și lipsiţi parcă de forță sub panou, CSU Asesoft Ploiești s-a recunoscut învinsă cu scorul de 92-79.
Startul de meci prevestea din nou un scor fluviu în favoarea lui Lokomotiv Kuban, după ce Brown și Kurbanov au dus rapid scorul la 4-0. Replica a venit rapid din partea echipei iar Labovic și Mohammed au dus în avantaj formația prahoveană, 4-6. Cele două echipe au mers umăr la umăr până după jumătatea actului inaugural iar scorul era 10-10 după 6 minute de joc. În același mod s-a continuat până la finalul celor 10 minute. Cu două libere transformate, Marius Runkauskas a stabilit scorul primului sfert, 18-20. În startul actului secund, CSU Asesoft Ploiești s-a desprins la 20-25 după 5 puncte marcate la rând de Jonte Flowers. Rușii nu au scăpat frâiele din mână și au marcat rapid 6 puncte prin Simon, Voronov și Hendrix, pentru a reveni în față. S-a jucat practic după același tipar ca și în primul sfert, cele două echipe alternând la conducere fără ca una dintre ele să se desprindă considerabil. Krunoslav Simon a fost omul finalului de repriză, croatul marcând ultimele 6 puncte ale echipei sale și stabilind scorul primei secvențe, 41-40.
CSU Asesoft Ploiești s-a ținut bine și în sfertul trei. Echilibrul s-a menținut din între cele două combatante până în ultimul minut. Rușii au dat senzația pe parcursul sfertului că se pot desprinde dar Runkauskas, Flowers și Hayes au dat replica mereu la momentul potrivit și au ținut astfel campioana României în joc. După 30 de minute jucate la Basket Hall din Krasnodar, scorul era 66-61 în favoarea echipei gazdă. Ultimul act a fost cel în care băieții lui Vladimir Arnautovic au cedat. După mai puţin de 3 minute trecute din sfert, gazdele aveau un avans de 10 puncte, 75-65. De aici practic s-a rupt partida. Ploieștenii nu au mai găsit soluțiile cele mai inspirate în ofensivă și au permis rușilor să crească diferența la un maxim de 18 puncte. Totuși pe final, cu Burlacu și Szijarto în teren, CSU Asesoft Ploiești a mai redus din handicap, cedând cu scorul de 92-79.
Krunoslav Simon a fost omul partidei cu 26 de puncte, 4 pase decisive și o recuperare. Nikita Kurbanov a fost al doilea cel mai bun jucător al rușilor cu 20 de puncte și 2 recuperări. Derrick Brown a terminat cu 16 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive.
Jonte Flowers a fost cel mai bun „ploieștean” prin cele 24 de puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive. Jarvis Hayes a acumulat 18 puncte și 8 recuperări în timp ce Dragan Labovic a terminat cu 12 puncte și 3 recuperări.
După această partidă, Lokomotiv Kuban rămâne singura echipă neînvinsă din acest sezon de EuroCup și câștigă Grupa N din faza Last 32 în timp ce CSU Asesoft Ploiești părăsește matematic competiția europeană înaintea ultimei etape.
1 comentariu la aceasta stire:
felicitari
cu 10 ani în urmă (04.02.2015) RaspundeRespect pentru ce a reușit echipa Asesoft în acest sezon de Eurocup
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!