Horia Cristiean și Alex Pădineanu au semnat cu Politehnica Iași

Costin Marinescu

17.01.2013

horia cristiean

Cristiean nu a evoluat în niciun meci la seniori în acest sezon, el fiind însă titular în echipa de U23 a clubului din Banat. În cele trei partide disputate la turneul de L2M din decembrie 2012, conducătorul de joc a avut medii de 28:23 minute, 11.3 puncte, 5.7 pase decisive și 4.3 recuperări.

Alexandru Pădineanu a jucat pentru Dinamo în 11 meciuri și are medii de 4:49 minute și un punct marcat.

Ambii jucători sunt născuți în 1993 și au efectuat junioratul la CS Phoenix Galați.

Politehnica Iași ocupă prima poziție în seria a III-a a L1M cu 5 victorii și o înfrângere.