Stiri Liga I Masculin

Liga 1 masculin: Faza de calificare s-a încheiat fără echipe neînvinse

Andreea Vlase

Andreea Vlase
26.12.2017

Nicio echipă nu a încheiat cu un parcurs perfect la finalul fazei de calificare din Liga 1. Cel mai bine a mers CS Cuza Sport Brăila care a pierdut o singură partidă din cele 12 pe care le-a disputat în grupa 3. A fost singura grupă de 7 echipe, celelalte trei având câte 6. Au fost destule situații în care sateliții echipelor din primul eșalon au pus bețe în roate formațiilor de sine stătătoare.

Primele două echipe cu drept de promovare din  fiecare grupă au obținut calificarea în faza semifinală unde nu se iau în calcul rezultatele din prima parte a campionatului. Cele 8 echipe vor disputa din nou etape săptămânale iar primele patru avansează la turneul de promovare. 

CSM Sighetu Marmației și CS Municipal Mediaș au mers mai departe din grupa 1. ACS Târgu Jiu a pierdut cu satelitul lui Timba în ultima etapă și a încheiat la un punct de medieșeni. CS Municipal Ploiești și CSO Voluntari au avansat după ce au încheiat la egalitate pe primele două locuri în grupa 2. Le-au urmat cele trei formații satelit.

CS Cuza Sport Brăila a încheiat cu o singură înfrângere în faza de calificare. Brăilenii vor fi însoțiți mai departe, din grupa 3, de CSU Știința București care a luat fața Agronomiei pentru un punct. A fost singura grupă în care pe locul secund a încheiat un satelit. Din grupa 4 avansează ABC Athletic Constanța și CN Aurel Vlaicu, iar în afara fazei semifinale rămâne Rapid București care a încheiat la două puncte de primele din grupă.

Primii doi sateliți din fiecare grupă avansează în faza semifianală dedicată echipelor secunde. Acolo vor fi două serii de câte patru, formate cu primele două din grupele 1 și 2, respectiv 3 și 4. În cazul sateliților se  păstrează rezultatele înregistrate în prima fază.

Iată rezultatele și clasamentele din faza de calificare:

Grupa 1

Etapa 1

CS Municipal Mediaș – ACS Târgu Jiu

83:75

 

BC Timba 2 Timișoara – BC SCM 2 Timișoara

70:67

 

CSM Sighetu Marmației – CSU CSM LPS 2 Oradea

77:49

Etapa 2

BC SCM 2 Timișoara – CS Municipal Mediaș

83:60

 

CSU CSM LPS 2 Oradea – BC Timba 2 Timișoara

54:74

 

ACS Târgu Jiu – CSM Sighetu Marmației

53:61

Etapa 3

ACS Târgu Jiu – CSU CSM LPS 2 Oradea

87:43

 

CSM Sighetu Marmației – BC SCM 2 Timișoara

85:74

 

CS Municipal Mediaș – BC Timba 2 Timișoara

106:58

Etapa 4

CSU CSM LPS 2 Oradea – CS Municipal Mediaș

64:67

 

BC SCM 2 Timișoara – ACS Târgu Jiu

79:68

 

BC Timba 2 Timișoara – CSM Sighetu Marmației

34:74

Etapa 5

CSM Sighetu Marmației – CS Municipal Mediaș

88:96

 

BC SCM 2 Timișoara – CSU CSM LPS 2 Oradea

69:62

 

ACS Târgu Jiu – BC Timba 2 Timișoara

88:56

Etapa 6

CSU CSM LPS 2 Oradea – CSM Sighetu Marmației

59:80

 

BC SCM 2 Timișoara – BC Timba 2 Timișoara

66:83

 

ACS Târgu Jiu – CS Municipal Mediaș

77:59

Etapa 7

CSM Sighetu Marmației – ACS Târgu Jiu

71:67

 

CS Municipal Mediaș – BC SCM 2 Timișoara

66:60

 

BC Timba 2 Timișoara – CSU CSM LPS 2 Oradea

95:83

Etapa 8

BC SCM 2 Timișoara – CSM Sighetu Marmației

81:76

 

BC Timba 2 Timișoara – CS Municipal Mediaș

80:64

 

CSU CSM LPS 2 Oradea – ACS Târgu Jiu

76:86

Etapa 9

CS Municipal Mediaș – CSU CSM LPS 2 Oradea

94:87

 

CSM Sighetu Marmației – BC Timba 2 Timișoara

105:44

 

ACS Târgu Jiu – BC SCM 2 Timișoara

91:57

Etapa 10

BC Timba 2 Timișoara – ACS Târgu Jiu

75:62

 

CSU CSM LPS 2 Oradea – BC SCM 2 Timișoara

65:89

 

CS Municipal Mediaș – CSM Sighetu Marmației

74:94

 

Clasament Grupa 1

1.            CSM Sighetu Marmației  8/2         18 p

2.            CS Municipal Mediaș       6/4         16 p

3.            BC Timba 2 Timișoara        6/4         16 p

4.            ACS Târgu Jiu                   5/5          15 p

5.            BC SCM 2 Timișoara          5/5         15 p

6.            CSU CSM LPS 2 Oradea      0/10       10 p

Grupa 2

Etapa 1

CSO Voluntari – CS Municipal Ploiești

60:72

 

CS Universitar Brașov – BC CSU 2 Sibiu

62:72

 

BC Mureș 2 Tg Mureș – U-Banca Transilvania 2

80:84

Etapa 2

CS Municipal Ploiești – BC Mureș 2 Tg Mureș

78:76

 

BC CSU 2 Sibiu – CSO Voluntari

62:86

 

U-Banca Transilvania 2 – CS Universitar Brașov

86:69

Etapa 3

CSO Voluntari – CS Universitar Brașov

94:63

 

CS Municipal Ploiești – U-Banca Transilvania 2

74:72

 

BC Mureș 2 Tg Mureș – BC CSU 2 Sibiu

83:64

Etapa 4

CS Universitar Brașov – BC Mureș 2 Tg Mureș

74:87

 

BC CSU 2 Sibiu – CS Municipal Ploiești

76:94

 

U-Banca Transilvania 2 – CSO Voluntari

68:78

Etapa 5

CS Universitar Brașov – CS Municipal Ploiești

89:78

 

BC Mureș 2 Tg Mureș – CSO Voluntari

89:59

 

BC CSU 2 Sibiu – U-Banca Transilvania 2

89:87

Etapa 6

U-Banca Transilvania 2 – BC Mureș 2 Tg Mureș

61:75

 

CS Municipal Ploiești – CSO Voluntari

88:83

 

BC CSU 2 Sibiu – CS Universitar Brașov

91:76

Etapa 7

CSO Voluntari – BC CSU 2 Sibiu

91:67

 

CS Universitar Brașov – U-Banca Transilvania 2

84:79

 

BC Mureș 2 Tg Mureș – CS Municipal Ploiești

67:80

Etapa 8

BC CSU 2 Sibiu – BC Mureș 2 Tg Mureș

110:81

 

CS Universitar Brașov – CSO Voluntari

34:64

 

U-Banca Transilvania 2 – CS Municipal Ploiești

87:83

Etapa 9

CSO Voluntari – U-Banca Transilvania 2

78:62

 

BC Mureș 2 Tg Mureș – CS Universitar Brașov

82:70

 

CS Municipal Ploiești – BC CSU 2 Sibiu

96:110

Etapa 10

CS Municipal Ploiești – CS Universitar Brașov

87:60

 

U-Banca Transilvania 2 – BC CSU 2 Sibiu

94:62

 

CSO Voluntari – BC Mureș 2 Tg Mureș

75:58

Clasament Grupa 2

1.            CS Municipal Ploiești     7/3         17 p

2.            CSO Voluntari                7/3         17 p

3.            BC CSU 2 Sibiu                 5/5         15 p

4.            BC Mureș 2 Tg Mureș        5/5         15 p

5.            U-Banca Transilvania 2      4/6         14 p

6.            CS Universitar Brașov        2/8         12 p

Grupa 3

Etapa 1

CS Agronomia Buc – CS Cuza Sport Brăila

69:77

 

CS Universitar Ploiești  – CS Dinamo 2 București

52:119

 

SCMU 2 Craiova – CSU Știința București

68:88

Etapa 2

Steaua CSM EximBank 2 – CSU Știința București

67:65

 

CS Cuza Sport Brăila – SCMU 2 Craiova

133:41

 

CS Dinamo 2 București – CS Agronomia Buc

65:54

Etapa 3

CS Universitar Ploiești – Steaua CSM EximBank 2

75:120

 

CSU Știința București – CS Cuza Sport Brăila

84:63

 

CS Dinamo 2 București – SCMU 2 Craiova

95:64

Etapa 4

Steaua CSM EximBank 2 – CS Cuza Sport Brăila

76:78

 

CSU Știința București – CS Dinamo 2 București

81:63

 

CS Agronomia Buc – CS Universitar Ploiești 

87:27

Etapa 5

CS Cuza Sport Brăila – CS Dinamo 2 București

94:91

 

CS Agronomia Buc – Steaua CSM EximBank 2

78:70

 

SCMU 2 Craiova – CS Universitar Ploiești 

47:83

Etapa 6

CS Universitar Ploiești – CSU Știința București

54:125

 

Steaua CSM EximBank 2 – CS Dinamo 2 București

78:88

 

CS Agronomia Buc – SCMU 2 Craiova

90:46

Etapa 7

SCMU 2 Craiova – Steaua CSM EximBank 2

39:106

 

CS Cuza Sport Brăila – CS Universitar Ploiești 

127:59

 

CSU Știința București – CS Agronomia Buc

66:73

Etapa 8

CS Dinamo 2 București – CS Universitar Ploiești 

119:55

 

CSU Știința București – SCMU 2 Craiova

123:48

 

CS Cuza Sport Brăila – CS Agronomia Buc

93:63

Etapa 9

SCMU 2 Craiova – CS Cuza Sport Brăila

52:101

 

CSU Știința București – Steaua CSM EximBank 2

81:60

 

CS Agronomia Buc – CS Dinamo 2 București

72:89

Etapa 10

Steaua CSM EximBank 2 – CS Universitar Ploiești 

109:66

 

CS Cuza Sport Brăila – CSU Știința București

83:82

 

SCMU 2 Craiova – CS Dinamo 2 București

63:110

Etapa 11

CS Cuza Sport Brăila – Steaua CSM EximBank 2 

77:53

 

CS Universitar Ploiești  – CS Agronomia Buc

55:108

 

CS Dinamo 2 București – CSU Știința București

78:73

Etapa 12

CS Dinamo 2 București – CS Cuza Sport Brăila

70:78

 

Steaua CSM EximBank 2 – CS Agronomia Buc

67:73

 

CS Universitar Ploiești – SCMU 2 Craiova

112:53

Etapa 13

CSU Știința București – CS Universitar Ploiești 

134:40

 

SCMU 2 Craiova – CS Agronomia Buc

55:107

 

CS Dinamo 2 București – Steaua CSM EximBank 2 

77:69

Etapa 14

CS Universitar Ploiești  – CS Cuza Sport Brăila 

65:111

 

Steaua CSM EximBank 2 – SCMU 2 Craiova

116:52

 

CS Agronomia Buc – CSU Știința București

51:59

 

Clasament Grupa 3

1.            CS Cuza Sport Brăila        11/1       23 p

2.            CS Dinamo 2 București        9/3         21 p

3.            CSU Stiinta București       8/4         20 p

4.            CS Agronomia Buc               7/5         19 p

5.            Steaua CSM EximBank 2      5/7        17 p

6.            CS Universitar Ploiești         2/10       14 p

7.            SCMU 2 Craiova                  0/12       12 p

Grupa 4

Etapa 1

ABC Athletic Constanța – BCMU FCArgeș 2 Pitești

96:64

 

CS Rapid București – CN Aurel Vlaicu

67:75

 

CS Phoenix 2 Galați – CS Politehnica 2 Iași

91:80

Etapa 2

CN Aurel Vlaicu – ABC Athletic Constanța

86:92

 

CS Rapid București – CS Politehnica 2 Iași

90:61

 

BCMU FCArgeș 2 Pitești – CS Phoenix 2 Galați

102:84

Etapa 3

CS Phoenix 2 Galați – CN Aurel Vlaicu

74:96

 

BCMU FCArgeș 2 Pitești – CS Politehnica 2 Iași

93:90

 

ABC Athletic Constanța – CS Rapid București

88:84

Etapa 4

CS Politehnica 2 Iași – ABC Athletic Constanța

64:99

 

CN Aurel Vlaicu – BCMU FCArgeș 2 Pitești

102:58

 

CS Rapid București – CS Phoenix 2 Galați

80:53

Etapa 5

CN Aurel Vlaicu – CS Politehnica 2 Iași

111:64

 

BCMU FCArgeș 2 Pitești – CS Rapid București

61:80

 

CS Phoenix 2 Galați – ABC Athletic Constanța

65:89

Etapa 6

BCMU FCArgeș 2 Pitești – ABC Athletic Constanța

65:105

 

CS Politehnica 2 Iași – CS Phoenix 2 Galați

102:47

 

CN Aurel Vlaicu – CS Rapid București

87:68

Etapa 7

CS Phoenix 2 Galați – BCMU FCArgeș 2 Pitești

84:98

 

CS Politehnica 2 Iași – CS Rapid București

68:80

 

ABC Athletic Constanța – CN Aurel Vlaicu

69:74

Etapa 8

CS Politehnica 2 Iași – BCMU FCArgeș 2 Pitești

111:50

 

CN Aurel Vlaicu – CS Phoenix 2 Galați

90:74

 

CS Rapid București – ABC Athletic Constanța

74:69

Etapa 9

CS Phoenix 2 Galați – CS Rapid București

90:86

 

ABC Athletic Constanța – CS Politehnica 2 Iași

101:54

 

BCMU FCArgeș 2 Pitești – CN Aurel Vlaicu

90:81

Etapa 10

CS Rapid București – BCMU FCArgeș 2 Pitești

88:29

 

CS Politehnica 2 Iași – CN Aurel Vlaicu

85:87

 

ABC Athletic Constanța – CS Phoenix 2 Galați

109:57

 

Clasament Grupa 4

1.            ABC Athletic Constanța    8/2         18 p

2.            CN Aurel Vlaicu                8/2          18 p

3.            CS Rapid București             6/4         16 p

4.            BCMU FCArgeș 2 Pitești       4/6         14 p

5.            CS Politehnica 2 Iași           2/8         12 p

6.            CS Phoenix 2 Galați            2/8         12 p

*foto: Alina Cojocaru

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Cele mai citite
Cele mai Comentate