Mvp-ul etapei
Jordan Swopshire
Jordan Swopshire
Minute 36:53
Puncte 29
Pase decisive 1
Recuperari 12
Eficienta 27
Vezi profilul jucatorului
Linkuri rapide
Stiri Liga I Masculin

Liga 1: Rezultatele etapei a doua din faza secundă

Liga 1: Rezultatele etapei a doua din faza secundă

Opt partide au avut loc în perioada 16-19 martie în cadrul etapei a doua din faza secundă a Ligii 1 la baschet masculin. Gazdele și oaspeții și-au împărțit victoriile, iar diferența a fost formată din două cifre la finalul fiecărei confruntări.

O modificare a apărut în grupa de promovare prin victoria celor de la CSȘ VSK Gheorgheni, aceștia ajungând pe ultimul loc ce duce la turneul final. Mai departe, RBA Getica 95, Steaua, CSO 2 Voluntari, CSM 2 Târgu Mureș și CSU Știința București au avut parte de prestații ofensive excelente. La polul opus s-au aflat CSU Ploiești, Poli Iași și CSU ASE București, formații care n-au reușit să atingă borna celor 50 de puncte în meciurile pe care le-au disputat în această etapă.

Trecem în revistă rezultatele din cele trei grupe, alături de primii doi marcatori în fiecare echipă:

Promovare

CSȘ VSK Gheorgheni - CSU Ploiești: 82-49

  • Tamas Bodo (38 de puncte, 6 recuperări, 2 intercepții, 5/10 de afară, +40 eficiență), Zoltan Zerkula (16 puncte, 3 intercepții, 2 recuperări, 6/10 din acțiune, +17 eficiență) / Bogdan Dumitrescu (9 puncte, 3 recuperări, 3/4 la libere, +8 eficiență), Robert Jărcălău (9 puncte, 2 recuperări, 3 mingi pierdute, -5 eficiență)

CS Politehnica Iași - CS Agronomia București: 43-62

  • Teodor Boghean (10 puncte, 12 recuperări, 5 intercepții, 3 pase decisive, 2 capace, 5 mingi pierdute, +14 eficiență), Sebastian Buiciuc (10 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, 6 mingi pierdute, +5 eficiență) / Meir Azaria (13 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 6/9 din acțiune, +13 eficiență), Bogdan Andronic (10 puncte, 5 recuperări, 4 capace, +11 eficiență)

CSA Steaua București - CSU ASE București: 96-49

  • BJ Fitzgerald (26 de puncte, 10 recuperări, 5 pase decisive, 3 intercepții, +33 eficiență), Șerban Matea (14 puncte, 2 recuperări, 5/6 din acțiune, +14 eficiență) / Robert Spoitoru (13 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții, +13 eficiență), Toni Pavel (8 puncte, 4 recuperări, 2/4 la libere, +7 eficiență)

Echipe satelit

SCM 2 Timișoara - CSM 2 Constanța: 66-79

  • Mladen Lazic (20 de puncte, 9 pase decisive, 8 recuperări, 6 mingi pierdute, +17 eficiență), Fabian Jurchescu (14 puncte, 5 pase decisive, 4 intercepții, 3 recuperări, 4 mingi pierdute, +14 eficiență) / Erik Began (22 de puncte, 11 recuperări, 10/16 din acțiune, +26 eficiență), Vlad Ichim (17 puncte, 4 recuperări, 5 mingi pierdute, 7/8 din acțiune, +16 eficiență)

CSO 2 Voluntari - CS Vâlcea 1924 2 Râmnicu Vâlcea: 91-76

  • Robert Dan (24 de puncte, 6 pase decisive, 2 recuperări, 2 intercepții, +23 eficiență), Mihail Miseailo (21 de puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive, 5 mingi pierdute, 9/10 din interiorul arcului de cerc, +26 eficiență) / Modibo Diaby (19 puncte, 3 capace, 2 recuperări, 7/9 din acțiune, +21 eficiență), Andreas Blidaru (17 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, 4 intercepții, 6 mingi pierdute, +8 eficiență)

CSM 2 Târgu Mureș - CSM 2 Târgu Jiu: 107-73

  • Koppany Major (20 de puncte, 6 pase decisive, 3 mingi pierdute, 6/8 din acțiune, +21 eficiență), Rolland Kiss (15 puncte, 3 pase decisive, 2 recuperări, 4/6 din interiorul arcului de cerc, +11 eficiență) / Alexandru Mitu (26 de puncte, 9 recuperări, 4 intercepții, 2 pase decisive, 5 mingi pierdute, 11/13 la libere, +26 eficiență), Adrian Vaida (10 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, 5/10 din acțiune, +11 eficiență)

Grupa II

Ralph Brașov - RBA Getica 95: 69-98

  • Ovidiu Stochici (31 de puncte, 6 recuperări, 4 intercepții, 3 pase decisive, +26 eficiență), Alexandru Hodorac (13 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, 4/5 la libere, +12 eficiență) / Radu Dumitru (36 de puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, 5/8 de afară, +32 eficiență), Marian Cochela (16 puncte, 13 recuperări, 3 pase decisive, +23 eficiență)

Total Sport București - CSU Știința București: 69-94

  • Iosif El Charif (17 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive, 6 mingi pierdute, 7/9 din interiorul arcului de cerc, +10 eficiență), Mircea Ianuli (14 puncte, 5 recuperări, 7/11 din interiorul arcului de cerc, +11 eficiență) / Mihnea Vlaicu Popa (24 de puncte, 6 pase decisive, 2 intercepții, 6/8 din interiorul arcului de cerc, +19 eficiență), Alexandru Ionescu (22 de puncte, 6 recuperări, 6/11 de afară, +22 eficiență)

Pe 14 aprilie va avea loc duelul dintre CSU Craiova și U Cluj, din grupa de promovare, iar 13 zile mai târziu CSM 2 Oradea și CSM Petrolul 2 Ploiești vor fi adversare în grupa echipelor satelit.

Pe primele patru poziții în grupa de promovare se află CSA Steaua (8-0), CS Agronomia (5-3), U Cluj (5-2) și CSȘ VSK Gheorgheni (4-4). În grupa echipelor satelit primul loc este ocupat de CSM Târgu Mureș (7-2), iar următoarele sunt CSM Constanța și SCM Timișoara (ambele cu 5-3). În fine, în grupa II ordinea este Știința (2-0), Total Sport (1-1), RBA Getica 95 (1-1) și Ralph Brașov (0-2).

*foto: Facebook Club Sportiv Ralph

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!