Minute | 40:00 |
Puncte | 20 |
Pase decisive | 1 |
Recuperari | 14 |
Eficienta | 33 |
BC Mureş Târgu Mureş va primi sâmbătă, de la ora 19:00, vizita liderului CSM Oradea. Gazdele vor încerca să bifeze un succes în faţa bihorenilor, singura formaţie neînvinsă, în acest sezon, de trupa lui Sekulovic. Partida va fi transmisă în direct de către Digi Sport 1.
Total Baschet a luat legătura cu fostul fundaş al bihorenilor, Gediminas Navickas. Lituanianul a vorbit atât despre următorul adversar cât şi despre confruntarea cu "U" Mobitelco.
Cum ai simţit, de pe teren, partida cu "U" Mobitelco ?
Din teren partida s-a simţit foarte bine, mai ales în primele 35 de minute. Din păcate în ultimele 5 minute nu am menţinut ritmul, nu am mai jucat ceea ce izbutisem până atunci deoarece parcă ne doream doar să menţinem diferenţa. De obicei când o echipă adoptă o astfel de tactică adversarul simte acest aspect, prinde curaj, luptă până la final, iar uneori izbuteşte să înscrie şi coşuri norocoase. În orice caz trebuie să îmi asum responsabilitatea pentru că, pe final de meci, când am interceptat o minge şi am fost faultat pe aruncare am ratat două libere. După aceea, la ultima repunere a jocului, antrenorul ne-a spus să faultăm, iar eu nu am reuşit acest lucru. Atmosfera generală este foarte bună, pentru că am câştigat jocul, atmosfera din acest moment (nr. după meciul cu Cluj) este puţin agitată având în vedere că eu am comis două greşeli destul de mari. Îmi asum responsabilitatea pentru aceste greşeli.
A fost o tensiune foarte mare în ultimele 45 de secunde ale disputei de la Cluj ?
Da, într-adevăr în ultimele 30 de secunde ale partidei a fost o tensiune foarte mare, cred că toată lumea a simţit-o. Sunt de părere că am meritat victoria pe care am înregistrat-o împotriva unei echipe bune, unui centru baschetbalistic respectiv împotriva unui public minunat. Presiunea nu a venit din partea unor persoane, ci din partea noastră deoarece ne doream foarte mult victoria. Aveam nevoie de victorie, avem mari ambiţii.
Cum te simţi la Mureş ?
Mă simt foarte bine la Mureş. Mă simt excelent oriunde pot juca, unde pot să îmi exprim stilul de joc, uneori mai bine, alteori mai rău, însă sunt fericit că joc.
Urmează CSM Oradea, fosta ta echipă. Îl vei ajuta pe Sekulovic la pregătirea confruntării ?
Îi aştept pe orădeni la Mureş. (râde) Cu siguranţă, dacă antrenorul îmi va solicita ajutorul îi voi prezenta întreg sistemul de joc al adversarilor de sâmbătă. Îi cunosc foarte bine, ştiu ce joacă, îmi va fi uşor să-i explic (râde). Bineînţeles, nu este nicun secret, voi da totul pe teren şi îmi doresc foarte mult victoria.
Vezi BC Mureş ca şi favorită în acest duel ?
Nu aş spune acest lucru. Suntem într-o formă bună, pe o pantă ascendentă, jucăm împotriva echipei de pe primul loc şi avem şanse foarte mari de a învinge.
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!