Politehnica Iași câștigă pe terenul Rapidului

23.02.2013

80 - 86

(27-22, 15-25, 21-22, 17-17)

Statistica

Antrenorul echipei gazde, Bulancea Victor a trimis în teren un primii 5 format din: Marius Bulancea (5), Mihai Bordei (6), Dragoş Ştefănescu (7), Alin Spahiu (10) şi Bogdan Amăriucăi (15), iar ieşenii au debutat cu: Horia Cristean (6), Ionuţ Hurjcu (7), Mădălin Nicolae (8), Vlad Popovici (10) şi Constantin Amarghioalei (15).

Elevii lui Bulancea Victor au început bine meciul, conducând pe toată durata primului sfert, prin apariţii simple, sub panou, finalizate cu coş marcat. Ieşenii reuşesc să egaleze în minutul 3, prin  Vlad Popovici, însă Rapidul revine pe tabela, terminând cu un avans de 5 puncte. (27-22)

Debutul părţii celei de-a doua aparţine rapidiştilor, care marchează prin Marius Bulancea (5), un coş simplu, de 2 puncte. În minutul 2:50, numărul 7 al oaspeţilor, Ionuţ Hurjcu îşi readuce echipa la egalitate cu oaspeţii, după doua coşuri din afara semicercului şi o lovitură liberă transformată.

La jumătatea primului sfert, Iaşiul îşi trece în tabelă o serie de zece puncte consecutive, după care antrenorul Rapidului cere time-out, tabela fiind în favoarea oaspeţilor de această dată, 29-36. Bogdan Amăriucăi întrerupe şirul Iaşiului de puncte, cu un coş de la 3, obţinând fault. Numărul 10 al Rapidului, Alin Spahiu înscrie şi el şi transformă libera, scorul devenind astfel 34-38. După 7 minute de joc, Rapidul intră în penalizare, obţinând un al cincilea fault, din cauza lui Dragoş Ştefănescu.(7) Bogdan Amăriucăi înscrie din nou, apropiindu-se de ieşeni, scorul 36-42. Elevii lui Moscalu înscriu din nou, iar echipa rapidistă pare că nu mai poate face faţă.

În minutul 9 de joc, Iaşiul intră şi el în penalizare, iar numărul 5, Marius Bulancea beneficiază de două aruncări, pe care le transformă, scorul devenind 38-44. Jumătatea meciului se termină însă cu avantajul ieşenilor, de 5 puncte, scor 42-47.

Sfertul trei începe cu un coş al lui de Alin Spahiu, care reuşeşte astfel să se apropie de adversari, scor 44-47. Vlad Popovici (10) îşi face simţită prezenţa pe teren şi îşi ajută echipa, cu doua coşuri consecutive. În replică, Rapidul marchează şi el de trei puncte, prin intermediul lui Marius Bulancea. Au mai rămas 3 minute din joc, iar tabela arată avantajul clar al ieşenilor, 59-65. Rapidul pare că işi revine pe parcurs, iar repriza se încheie cu scorul de 63-69, în defavoarea gazdelor.

Sfertul decisiv începe cu un coş al lui Bogdan Amăriucăi (15), însă Iaşiul înscrie şi el, prin intermediul lui Mădălin Nicolae (8). În minutul 2 de joc Amăriucăi transformă două libere, după o greşeală personală antisportivă. Marius Bulancea transformă şi el o liberă. Dragoş Ştefănescu (7) pierde mingea, însă atacul ieşenilor nu se concretizează în nici un fel. În minutul 4, Marius Bulancea reuşeşte să egaleze, cu un coş din afara semicercului, scorul devenind 71 egal, însă nu pentru mult timp, pentru că Ionuţ Hurjcu marchează şi el din afara semicercului. Dragoş Ştefănescu (7) marchează, iar scorul devine iar egalitate. Spahiu(10) recuperează o minge, pe care i-o pasează lui Bulancea(5), care dă coş şi pentru prima dată în ultimele două reprize, Rapidul conduce, scor 77-75. La doar două minute rămase din joc, Iaşiul egalează prin numărul 10, Vlad Popovici, scor 80-80. Dubla lui Popovici aduce echipa ieşeană în avantaj, 80-84.

Scor final 80-86, iar Rapidul încasează a treia înfrângere consecutivă.

Remarcaţi

CS Rapid Bucureşti: Marius Bulancea- 26 puncte, 4 recuperări, Alin Spahiu- 15 puncte, 3 recuperări, Dragoş Ştefănescu procentaj 100% aruncări libere, 9 recuperări, Bogdan Amăriucăi- 20 puncte, 5 recuperări.

CS Politehnica-CSS Unirea: Ionuţ Hurjui-21 puncte, dintre care 18 din afara semicercului, Mădălin Nicolae- 25 puncte, 12 recuperări, Vlad Popovici- 16 puncte, 15 recuperări, Constantin Amarghioalei- 20 puncte, 9 recuperări.