Mvp-ul etapei
Cristian Cotoară
Cristian Cotoară
Minute 40:00
Puncte 20
Pase decisive 1
Recuperari 14
Eficienta 33
Vezi profilul jucatorului
Linkuri rapide
Stiri Liga I Masculin

Virgil Stănescu: "Farul este o echipă pe care cu siguranţă o vom lua în serios"

Ioana Ardereanu

Ioana Ardereanu
09.01.2013

Partida desfășurată în cursul de mâine la Sala de la Braziva pune față în faţă pe CSU Asesoft Ploiești, respectiv pe CS Farul Constanța. Meciul va conta pentru prima etapă a returului şi va debuta de la ora 19.00

Pentru a afla modul în care formaţia prahoveană se pregăteşte pentru această confruntare, TotalBaschet a luat legătura cu unul dintre veteranii gazdelor şi în acelaşi timp printre cei mai valoroși componenţi, Virgil Stănescu. Acesta a mărturistit pentru început  în ciuda parcursului pe care gruparea de malul mării l-a avut până în prezent, meciul poate fi unul imprevizibil datorită schimbărilor în lot pe care adversarii le-au efectuat. 

Cum vezi confruntarea de mâine împotriva celor de la Farul Constanța, având in vedere ecartu de 18 puncte la care ați câștigat în meciul tur? 

Farul Constanța este o echipă pe care cu siguranţă o vom lua în serios. Au deja patru jucători noi în rotaţie şi nu mai este acelaşi meci din turSunt sigur  vom intra motivaţi de la începutul meciului pentru a putea dicta ritmul meciului. 

Cât de dificil sau din contră, facil, vezi acest meci luând în calcul şi schimbările care s-au făcut la nivelul ambelor loturi? 
Cu siguranţă le va trebui ceva timp jucătorilor proaspăt veniţi  se acomodeze cu sistemele noii echipe. Cred  trebuie  profităm de acest lucru. 

Cum ai caracteriza echipa adversă prin prisma jocului şi a prestaţiei care au avut-o în turul campionatului?

Aşa cum am spus, Constanţa este o altă echipă acum faţă de tur. Faptul că au avut un parcurs slab în prima parte nu ne va face să-i subestimăm.

Poţi remarca un jucător din formaţia oponentă care v-ar putea crea probleme? 
Ne vom pregăti pentru fiecare în parteîi vom urmări la meciurile jucate şi vom încerca -i limităm pe cât posibil. În acest an cu atâţia străini în campionat, oricând poate avea cineva o seara bună, noi trebuie  ne concentrăm la a limita jocul lor în echipa

Ştiind că veţi susţine 2 meciuri în 3 zile, iar în prima confruntare aţi evoluat în deplasare, crezi că oboseală se va resmiți în meciul de miercuri? 
Cu siguranţă va fi obositor, însă acesta este motivul pentru care ne pregătim zi de zi,   putem susţine acest ritm.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!