ACS Sepsi SIC s-a impus la Galatasaray grație jocului colectiv, cu cel mai bun procentaj la șuturi

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat cu 78-70 în deplasare cu Galatasaray Istanbul și și-a asigurat locul în play-off-ul EuroCup Women 2019/2020. Formația din Sfântu Gheorghe a reușit cele mai bune procentaje ale sale în această ediție a competiției la aruncările din acțiune, atât din semicerc, cât și de afară, dar și la libere. Trei jucătoare și-au îmbunătățit recordul stagional european de puncte, iar cea mai bună marcatoare și l-a egalat.

Campioana României a avut o prestație colectivă remarcabilă în victoria care i-a adus calificarea mai departe. Patru alb-verzi au încheiat în dougle-digits, depășindu-și sau egalându-și cea mai bună performanță în ceea ce privește punctele marcate în această ediție a EuroCup.

Andra Mandache a fost coșghetera echipei cu 17 puncte în 27:20 minute. A încheiat cu 4 reușite din semicerc din 8 încercări și 3 reușite de la distanță din 4. A mai avut 4 faulturi, o minge pierdută, 2 pase decisive și un capac, cu +14 eficiență. Extrema a jucat în toate cele cinci partide ale lui Sepsi în această ediție de EuroCup și are medii de 11,4 puncte, 3,4 recuperări, 1,2 pase decisive și 9,2 eficiență în 26.7 minute. Cea mai experimentată jucătoare din lotul alb-verzilor vorbea despre jocul de echipă la conferința de după meci., la fel și antrenorul Zoran Mikes.

Jovana Pasic a terminat prima dată în double-digits în această ediție a EuroCup, cu 16 puncte în 33:38 minute. Muntenegreanca a înscris de 5 ori din semicerc din 6 încercări, de 2 ori de afară din 4 și a ratat singura liberă. A mai avut 1 fault, 4 turnovers și 8 recuperări defensive, cu +16 eficiență. În cele cinci etape, extrema are medii de 8,4 puncte, 3,2 recuperări, 1 assist și 7,4 eficiență în 22.2 minute.

Chrissy Givens a încheiat în double-digits și precedentele partide ale lui Sepsi în grupe, iar miercuri și-a îmbunătățit cu un punct recordul în această ediție. A înscris 15 puncte înscrise în 38:03 minute, cu 4/6 din semicerc, 0/1 de afară și 7/7 la libere. A mai avut 6 recuperări (1 ofensivă/5 defensive), 5 assist-uri, 1 fault și o intercepție, cu +24 eficiență (cea mai bună a sa până acum). Givens are medii de 13,4 puncte, 4,8 recuperări, 4,6 pase decisive și 2,6 intercepții în 36.8 minute, cu 17,6 eficiență

Annemarie Godri-Părău a bifat și ea cea mai bună prestație a sa în grupa E, cu 13 puncte și 8 pase decisive în 30:37 minute, după 3/4 de la semidistanță, 1/2 de afară și 4/4 la linia de fault. A mai avut 3 faulturi, 4 turnovers și 4 recuperări defensive, cu +19 eficiență. Căpitanul lui Sepsi are 9,4 puncte pe meci în cele cinci runde, plus 2,8 recuperări, 4,8 pase decisive și 9,8 eficiență în 27.2 minute.

Campioana României a reușit cel mai bun meci din această ediție a EuroCup în ceea ce privește procentajul la șuturi. Covăsnencele au avut mult mai puține aruncări față de gazde, dar un procentaj mult mai bun. Alb-verzile au avut 53,8% la aruncările din acțiune (28/52), cu 57,9% la două puncte (22/38) și 42,9% la triple (6/14), iar la libere a încheiat cu 88,9% (16/18). Galatasaray a avut 37,1% la șuturile din acțiune (26/70), cu 37,8% la cele de la semidistanță (17/45), 36% de afară (9/25) și 75% libere (9/12). Sepsi a mai avut un singur meci în care a găsit ținta cu peste jumătate din aruncări, cel din tur cu Galatasaray. Atunci covăsnencele înscriau 32 din 62 de aruncări (51,6%), cu Lulea aveau 49,2% (29/59), iar cu Artego aveau 43,9% (29/66) în tur și 35,6% (21/59) în retur.

După a doua victorie cu Galatasaray, ACS Sepsi SI Csfântu Gheorghe se califică în faza eliminatorie, cu o etapă înainte de finalul grupelor. Alb-verzile mai au un meci acasă cu Lulea BBK, ultima clasată, joi, 5 decembrie. Până atunci covăsnencele joacă sâmbătă, de la 19:30, în campionat cu Phoenix Știința Constanța, tot pe propriul teren.

*foto: Miska Brigitta