ACS Sepsi SIC se impune pe terenul celor de la Univ. Goldiș ICIM Arad

Valentin Todea

28.12.2016

Formația din Sfântu Gheorghe a reușit să câștige meciul din deplasare cu ICIM Arad, scor 63-69 (23-17, 18-19, 9-16, 13-17). Cu toate acestea, fetele lui Zoran Mikes au întâlnit un adversar redutabil, arădencele fiind aproape de a produce surpriza. Întâlnirea din Sala Polivalentă a consemnat multe greșeli de ambele părți, însă banca de rezerve mai valoroasă a oaspetelor a făcut diferența.

Stacey Nolan a început cu o formulă alcătuită din Hadzovic, McGuire, Pasic, Stroman și Nagy, o singură altă jucătoare din tabăra arădeană mai primind minute de joc în acest meci, Karakasevic. De celalată parte, Zoran Mikes s-a bazat din start pe Godri-Părău, Jeffery, Marshall, Thompson și Pfirman.

Aradul a început curajos partida, Hadzovic marcând pentru un avantaj de 6 lungimi, 10-4. Vizitatoarele s-au apropiat periculos după reușita lui Pfirman, 10-8, o sportivă aflată în zi de grație. Thompson înscrie pentru 11-10, însă Stroman pune mingea în coș pentru 13-10. Gazdele au reușit să le țină la distanță pe adversare iar Pasic a executat un lay-up pentru un avantaj de 6 puncte după primele 10 minute.

Ildiko Nagy, cu o prestație de zile mari în această seară, a contribuit cu două reușite consecutive din semicerc pentru 27-19, în timp ce Pasic oferă trupei „galben-albastre” un avantaj de 10 lungimi, 29-19. Thompson punctează pentru 29-23, însă Nagy dă replica și face 31-23. Karakasevic intră bine în meci și marchează din apropiere, 35-27, având o prestație solidă și în apărare. Oaspetele se apropie la 3 puncte prin Jeffery, 35-32, dar aceeași Karakasevic domină spațiul de trei secunde și mai pune două puncte pe tabelă, 37-32. Nagy aduce ultima reușită a primei reprize după un assist marca Hadzovic, 41-36.

La reluare, arădencele par a fi mai puțin concentrate, fapt ce permite celor de la Sepsi să treacă la conducere. După aproximativ două minute și jumătate din sfertul trei fără vreun punct marcat de niciuna dintre combatante, vizitatoarele sună revenirea prin Pfirman, 41-38. Trupa din Covasna se află pentru prima oară în avantaj după ce Marshall este precisă de la linia de libere în două rânduri, 43-45. Godri-Părău reușește un lay-up pentru 45-49, însă fanii arădeni încă speră după ce Karakasevic aduce încă trei puncte formației din vestul țării, 48-49. ICIM Arad revine la conducere prin McGuire, 50-49, însă Pfirman egalează imediat, 50-50. Înaintea sfertului decisiv, Andreea Huțanu transformă două libere și Sepsi conduce cu 50-52 cu zece minute rămase de jucat.

Hadzovic aduce singura reușită de la mare distanță a trupei arădene, 53-54, în timp ce Marshall și Thompson desfac apărarea gazdelor și fac 53-58. Mai mult decât atât, Tunde Kilin demoralizează suporterii ”galben-albastrelor” după ce ”îngroapă” mingea în coș din spatele semicercului, 53-61. Pfirman menține avantajul de 8 puncte după ce înscrie din interiorul arcului de cerc, 57-65. Arădencele dau semne de revenire și se apropie la 4 lungimi, 63-67, însă nu mai pot schimba soarta câștigătoarei. ”Chucky” Jeffery închide tabela cu două reușite din dreptul liniei de fault.

Ildiko Nagy a fost performera formației Univ. Goldiș ICIM Arad, aceasta contabilizând 20 de puncte, 7 recuperări și o intercepție, fiind urmată de Suriya McGuire cu 12 puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive, o intercepție și două capace.

Principala evidențiată de la Sepsi Sfântu Gheorghe a fost Amanda Thompson cu 16 puncte, 13 recuperări, 2 assist-uri și 2 intercepții. Tierney Pfirman a înregistrat 15 puncte, 9 recuperări și 2 intercepții.