Anca Șipoș este prima jucătoare care ajunge la 5 double-doubles în această ediție a LNBF

Rapid s-a impus cu 67-59 în duelul bucureștean cu Agronomia, din etapa a 8-a a grupei Est din LNBF. Anca Șipoș a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte și 15 recuperări pentru învinse, fiind prima jucătoare care ajunge la 5 double-doubles în această ediție de campionat. Jordan Hawkins a reușit primul său double-double în LNBF alături de Agronomia. Natalia Burlakova a fos coșghetera învingătoarelor și și-a stabilit un nou record stagional de puncte, iar alte două rapidiste au fost în double-digits.

Anca Șipoș a fost coșghetera duelului bucureștean cu 24 de puncte pentru învinse în 37:32 minute. A terminat în double-double cu 15 recuperări (5 ofensive/10 defensive). A înscris de 4 ori din semicerc din 15 încercări, de 3 ori de la distanță din 7 tentative și a transformat 7 libere din 10. A mai avut 2 pase decisive, 5 turnovers și 2 intercepții, cu +20 eficiență.

Extrema venită în vară de la campioană este prima care ajunge la 5 double-doubles în această ediție de campionat. În 7 partide are medii de 17,3 puncte, 11,7 recuperări, 2,3 pase decisive, 6 turnovers și 4,9 intercepții în 36:03 minute, cu 15,7 eficiență.

Jordan Hawkins a încheiat și ea în double-double pentru învinse, cu 17 puncte și 16 recuperări (7/9) în 32:54 minute. A avut 7/11 la șuturile din semicerc și a transformat 3 din 5 libere. A mai avut 2 turnovers și un capac, cu +26 eficiență. Pivotul a fost la al doilea meci în LNBF și are medii de 13 puncte, 11,5 recuperări și 2,5 turnovers în 34:24 minute, cu 15,5 eficiență.

Natalia Burlakova a fost coșghetera gazdelor cu 18 puncte, îmbunătățindu-și cu un punct cea mai bună performanță din acest sezon. A jucat 34:14 minute și a terminat cu 4/7 de la semidistanță, 2/2 la triple și 4/4 la libere. A mai avut 2 recuperări și 2 intercepții, cu +19 eficiență. În 7 meciuri, Burlakova are medii de 11,7 puncte, 3,3 recuperări, 1,3 pase decisive, 1 turnover și o intercepție în 31 de minute, cu 9,1 eficiență.

Florina Stănici (Diaconu) a fost cea mai eficientă rapidistă, contribuind cu 17 puncte, 8 recuperări (1/7), 5 pase decisive și 8 intercepții, dar și 4 turnovers în 34:49 minute, cu +21 eficiență. A încheiat cu 5/9 din semicerc, 1/8 de afară și 4/6 de la linia de fault. Mediile sale în șapte meciuri sunt: 18,1 puncte, 4,9 recuperări, 4,1 pase decisive, 4,7 turnovers, 3,1 intercepții și 16 eficiență în 33:47 minute.

Gabriela Vlad a fost singura integralistă a meciului din prima rundă a returului și a înscris 12 puncte după 0/1 de la semidistanță, 3/10 de afară și 3/4 la libere. A mai avut 7 recuperări, 5 assist-uri, 1 turnover și 3 intercepții, cu +17 eficiență. Vlad are medii de 7,1 puncte, 6 recuperări, 2,9 pase deicsive, 1,6 turnovers și 1,7 intercepții în 33:34 minute, cu 9,3 eficiență.

Cele două formații din capitală sunt la egalitate cu câte 9 puncte după 2 victorii și 5 înfrângeri, pe locurile 4 și 5. În etapa următoare Rapidul merge la Brașov, vineri, de la ora 13:00, iar Agronomia primește sâmbătă, de la 15:00, vizita celor de la CSM Târgoviște.

*foto: RB Photo facebook