Ancuța Stoenescu, din nou coșghetera celor de la CSM Târgoviște în succesul de la Constanța

Andreea Vlase

06.01.2019

CSM Târgoviște și-a continuat seria succeselor în Grupa Roșie din Liga Națională de Baschet Feminin, impunându-se cu 58-43 în deplasare cu Phoenix Știința Constanța. Ancuța Stoenescu a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte pentru învingăroare. Alte trei jucătoare au fost în double-digits, două de la gazde și una de la oaspete. Larisa Toma a avut cel mai bun indice al eficienței, fiind cea mai bună recuperatoare a meciului.

Ancuța Stoenescu a trecut de borna celor 20 de puncte înscrise și săptămâna trecută, când marca 26 în victoria cu CSM Satu Mare, după două reprize de prelungiri. Căpitanul formației dâmbovițene a fost cea mai bună marcatoare a meciului de la Constanța, din runda a 3-a a Grupei Roșii.

Fundașul care a împlinit în prima zi a anului 39 de ani a petrecut în teren 36:35 minute. A marcat 24 de puncte după 4 reușite din semicerc din 5 încercări (80%), 4 triple din 10 (40%) și 4 din 4 de la linia de fault. A mai avut 2 recuperări defensive, 3 pase decisive, o greșeală personală, 3 faulturi scoase, 5 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +19 indice al eficienței. Cu Stoenescu în teren, CSM Târgoviște a avut cel mai mare plus pe tabelă, de 21 de puncte. Experimentata jucătoare este coșghetera dâmbovițencelor, cu 17,3 puncte pe meci în 13 etape. Mai are medii de, 5,4 recuperări, 3,5 pase decisive, 3,4 mingi pierdute și 1,5 intercepții în 36:58 minute, cu 13,6 eficiență.

Larisa Toma a fost cea mai eficientă jucătoare de pe teren, jucând 29:14 minute. Pivotul de 44 de ani a marcat 4 puncte, cu 2/4 la șuturile de la semidistanță. A mai avut 12 recuperări (1 ofensivă/11 defensive), 4 pase decisive, 3 greșeli personale, o minge pierdută și 4 capace, pentru +21 în dreptul eficienței. Toma este cea mai bună recuperatoare a formației din Târgoviște în acest sezon, cu o medie de 7,7 mingi prinse la panou pe meci în cele 13 runde disputate până acum. Veterana are medii de 7,8 puncte, 1,4 pase decisive, 1,2 mingi pierdute, 1,2 intercepții și 1,8 capace în 27:42 minute, cu 15,1 eficiență.

Porsche Poole a contribuit cu 12 puncte și 5 recuperări la victoria echipei pregătite de Cătălin Tănase. Americanca a petrecut în teren 29:34 minute și a încheiat partida cu 3/5 la șuturile de două puncte (60%), 1/3 de după semicerc (33,3%) și 3/4 de la linia de fault. A mai avut 2 pase decisive, o greșeală personală, 3 faulturi scoase și 4 mingi pierdute, pentru +10 eficiență.

Două jucătoare de la formația care a venit din grupa valorică B au fost în double-digits. Vladinka Erak a marcat 12 puncte în 38:24 minute (5/12 din semicerc, 0/1 de afară și 2/4 la libere). A mai avut 5 recuperări (1/4), 2 assist-uri, un fault, 4 faulturi scoase, 3 mingi pierdute, o intercepție și 3 capace primite, pentru +7 eficiență. Jelena Jovanovic a fost cea mai eficientă jucătoare de la gazde, cu 11 puncte în 33:57 minute. A avut 5/9 de la semidistanță, 0/2 de după semicerc și 1/1 la libere. A mai avut 4 recuperări, 3 pase decisive, 3 greșeli personale, 2 faulturi scoase, 2 mingi pierdute și 2 intercepții, cu +12 eficiență.

După această rundă CSM Târgoviște se menține pe locul 3, cu 20 de puncte, în timp ce Phoenix Știința Constanța este în continuare pe 6, cu 14 puncte. Dâmbovițencele merg la Sfântu Gheorghe la finalul săptămânii viitoare, iar constănțencele vor juca la Brașov.

*foto: D.P. Sports Photographer