Bernice Mosby prima jucătoare de la CSM Satu Mare în double-double în acest campionat

CSM Satu Mare a trecut pentru prima dată de suta de puncte înscrise în acest sezon, învingând pe terenul lui BC Sirius Târgu Mureș cu 104-48. Bernice Mosby este prima jucătoare de la vicecampioană care reușește un double-double în acest campionat, cu 19 puncte și 11 recuperări. Alte șase jucătoare au încheiat meciul cu mai mult de zece puncte înscrise, patru la oaspete și două la gazde.

Bernice Mosby a fost coșghetera partidei din etapa a 4-a a grupei Vest din LNBF, cu 19 puncte în 27:29 minute. A încheiat în double-double cu 11 recuperări (6 ofensive/5 defensive). A înscris de 7 ori din semicerc din 10 încercări și a transformat 5 libere din 9. A mai avut 3 pase decisive, 5 faulturi scoase, 5 turnovers, o intercepție și un capac, cu +23 indice al eficienței. Americanca de 35 de ani a jucat în trei meciuri din LNBF și are medii de 20 de puncte, 9,3 recuperări, 1,7 pase decisive, 4 turnovers și 1,3 intercepții în 27:43 minute, cu 22,7 eficiență.

Andreea Huțanu a fost cea mai eficientă jucătoare de la CSM Satu Mare în meciul de la Târgu Mureș, jucând și cele mai multe minute, 28:08. A încheiat cu 16 puncte (4/6 din semicerc, 2/4 de afară și 2/2 la libere), 7 recuperări (5/2), 4 pase decisive, 3 faulturi scoase, un turnover, 4 intercepții și un capac, cu +27 eficiență.

Maja Miljkovic a înscris și ea 16 puncte și a oferit 7 pase decisive în 21:46 minute. A încheiat cu 6/10 la șuturile din semicerc, 1/4 de la distanță și 1/2 la libere. A mai avut 3 recuperări (2/1), 2 turnovers și 3 intercepții, pentru +19 eficiență.

Alina Podar a încheiat și ea cu 16 puncte în 24:53 minute, după 2/2 la șuturile de la semidistanță și 4/5 din spatele semicercului. A mai avut 2 recuperări, o pasă decisivă, 2 turnovers și o intercepție, cu +17 eficiență.

Andrea Olah (Orosz) a terminat meciul cu 13 puncte pentru învingătoare în 24:39 minute, după 3/3 din semicerc, 1/2 de la distanță și 4/4 la libere. A mai avut 4 recuperări (1/3), 3 pase decisive, 2 turnovers și 2 intercepții, cu +19 eficiență.

Kata Meszaros a fost cea mai bună marcatoare de la gazde, cu 13 puncte în 31:47 minute, ieșind cu 5 faulturi. A terminat cu 6/8 la aruncările de la semidistanță, 0/4 de după semicerc și 1/1 la libere. A mai avut 2 recuperări (1/1) și 3 turnovers, cu +6 eficiență.

Emese Gal a marcat 12 puncte, toate din aruncări de la distanță. A înscris 4 triple din 5 încercări. A mai avut 2 recuperări, 2 assist-uri și 3 turnovers, cu +12 eficiență.

Pentru Sirius Târgu Mureș urmează returul din runda inaugurală a Cupei României, în 10 noiembrie acasă cu Agronomia București. Campionatul se întrerupe pentru meciurile naționalei. Grupa Vest se reia în 24 noiembrie, când este programată ultima etapă a turului. CSM Satu Mare va juca atunci acasă cu Universitatea Cluj, iar Sirius va merge la CSU Rookies Oradea.

*foto: frissujsag.ro